Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Malby dětí z Himaláje - uvidíte v březnu v Galerii Českých center

Výstava proběhne od 3. března do 27. května 2017 v Galerii Českých center, Rytířská 31, Praha. Roman Kameš jezdí každým rokem, už 25 let, do Ladakhu, aby zde maloval a vystavoval. Počínaje rokem 1996 pravidelně přiváží barvy a vede ateliéry malby pro děti z vesnických a chrámových škol, kterým se takto dostává vůbec poprvé možnost malovat v těchto obtížných životních podmínkách.

Vzniká tak ojedinělá sbírka dětských výtvarných projevů různých etnik a náboženství z Ladakhu a z Himáčal Pradéš: dětí buddhistických vesničanů z Alchi, žáků chrámových škol v Tiksey a Phiyang, dětí tibetských utečenců z TCV Dharamsala, Choglamsar a Sumdo, hinduistů Pahárí, šítů z Phiyang, žáků tradičních ladackých škol Lamdon z Leh a Diskit, …

Aktuální výstava v Galerii Českých center ukáže kolem stovky originálních maleb, společně s fotodokumentací. V prodeji bude portfolio 32 pohlednic maleb žáků ze školy Lamdon Leh a kalendář s reprodukcemi maleb ze školy v Chauntra.

Roman Kameš, narozen 1952 v Praze, 1973 přichází do Pařiže, kde studuje malbu na École des Beaux-Arts (ENSBA). Od roku 1992 pracuje střídavě v Ladakhu a v Paříži.

Výstavu připravujeme ve spolupráci s Deutsche Tibethilfe (Hamburg).