Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

ARKTICKÉ VÝPRAVY KNUDA RASMUSSENA

Ve čtvrtek 8. 9. 2016 se od 18.00 můžete těšit na přednášku Zdeňka Lyčky, která je pořádaná v galerii Českého centra Praha v rámci festivalu Skandinávského domu VÝPRAVY SEVEŘANŮ.

Dánsko-grónský polárník a spisovatel Knud Rasmussen se v první třetině 20. století zúčastnil několika arktických výprav a většinu z nich i sám vedl. První z nich byla Dánská literární expedice v Grónsku v letech 1902-04 pod vedením novináře Mylia-Erichsena, na níž K. Rasmussen sesbíral nejvíce materiálů pro svou trilogii Mýty a pověsti z Grónska I-III, která vyšla v letech 1921-25. V letech 1906-08 uskutečnil K. Rasmussen etnografickou expedici na mysu York v Ellesmerově zemi. V letech 1912-33 uskutečnil sedm výprav, které byly nazvány podle obchodní stanice Thule v severozápadním Grónsku tzv. "thulskými výpravami", neboť tato stanice dala Rasmussenovým expedicím ekonomický základ.

Vyprávění Zdeňka Lyčky o všech uvedených výpravách bude doplněno unikátními fotografiemi a filmovými záběry.

 

 

Přednáška Zdeňka Lyčky je připravená v rámci festivalu VÝPRAVY SEVEŘANŮ, pořádaného Skandinávským domem.

Festival se koná ve spolupráci s komorním kinem Evald, Národním filmovým archivem, kinem Ponrepo, Městskou knihovnou v Praze a Českým centrem Praha. Literární část festivalu probíhá v rámci projektu #ReadNordic. Akce se konají za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy a ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království, Norským filmovým institutem a norskou Národní knihovnou. Více o festivalu se dočtete na stránkách Skandinávského domu.