Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

SVĚTOVÉ UDÁLOSTI JANA ŠIBÍKA

Retrospektivní výstavu fotoreportéra Jana Šibíka, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof, můžete navštívit od 3. 3. do 2. 4. 2016.

Soubor obsahuje 80 velkoformátových  fotografií pořízených za posledních 25 let. Výstava se skládá z fotografií zobrazující svědectví z humanitárních katastrof devadesátých let, jako byl hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, JAR, Kosovu, Albánii, Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sieře Leone, ale také události novější, kterými jsou ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, bída v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti nebo krize na východní Ukrajině

Koncept výstavy navazuje na úspěšný projekt s názvem Ďábel v nás, pro účely zahraniční prezentace je však zcela mimořádně obohacen o 13 fotografií doposud nikde nezveřejněných, které zachycují současný exodus uprchlíků do Evropy. Celý soubor fotografií posléze poputuje z Prahy do Berlína, Vatikánu, či Istanbulu.  Prezentace v posledních dvou uvedených destinacích vznikla ve spolupráci se zastupitelskými úřady.

V roce 2004 jeden z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů Jan Šibík obsadil v soutěži WORLD PRESS PHOTO třetí místo v kategorii Sportovní příběhy. V soutěži CZECH PRESS PHOTO získal v různých kategoriích celkem čtyřicet pět ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu. Třikrát byl oceněn v soutěži Fujifilm Press Photographer. Dvakrát získal hlavní cenu na mezinárodní soutěži fotografických kalendářů Golden Prisma AwardJan Šibík je laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv. 

V roce 2000 zorganizoval humanitární akci „Podejte ruce dětem ze Siery Leone“, během které se podařilo vybrat pro postižené děti 1 100 000 korun, a o čtyři roky později – v roce 2005 – uspořádal humanitární akci „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS 
v ukrajinské Oděse, která přinesla 1 000 000 Kč.

Fotograf vydal doposud tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a knihu Stories (2006), která mapuje Šibíkovu práci v letech 2001–2005.

 

Kontakt:
Jan Šibík
602 342 968
sibik@volny.cz
www.sibik.cz
https://www.facebook.com/jan.sibik
http://instagram.com/jansibik

Výstavu pořádají Česká centra ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a v rámci letošního ročníku festivalu JEDEN SVĚT.

Tisková zpráva v PDF