Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Česká centra mají výstavu o Karlu IV., ukáže repliky z triforia

České noviny, 19. 4. 2016.

fotoIlustrační foto - Karlovy Vary (na snímku z 22. prosince) chtějí příští rok uspořádat oslavy 700. výročí Karla IV., podle legendy zakladatele města. ČTK/Kubeš Slavomír

Praha - Výstavu k letošnímu 700. výročí narození císaře Karla IV. připravila také Česká centra, která propagují českou kulturu a umění v zahraničí. Panelovou výstavku Císař na čtyřech trůnech s podtitulem Životní pouť Karla IV. ve 14 zastaveních doplňují odlitky soch z triforia katedrály sv. Víta zobrazujících panovníka a jeho čtyři manželky.

Jednotlivé panely představují Karla IV. z několika úhlů. Ukazují třeba antropologické průzkumy jeho údajné podoby, rodinnou politiku jeho předků, dobové dokumenty nebo ohlasy na jeho vládu v pozdějších staletích. Výstavu připravila Národní galerie v Praze s Karlovou univerzitou.

Putovní přehlídka bude ode dneška do konce dubna otevřena v pražské pobočce center v Rytířské ulici, s jejím uvedením se počítá mimo jiné v New Yorku, Washingtonu, Los Angeles, Madridu, Miláně, Paříži, Moskvě, Tokiu, Soulu a na několika místech v Polsku, Belgii a na Slovensku.

Ke karlovským oslavám se přihlašují mnohé tuzemské i zahraniční instituce. Velké akce začnou v polovině května, na kdy připadá výroční den císařova narození. Začne velká mezinárodní výstava v Národní galerii a také série výstav na Pražském hradě, kde budou ve Vladislavském sále na dva týdny vystaveny i korunovační klenoty.

---
Celý článk naleznete zde.
Autor: ČTK