Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

České centrum představuje Šibíkovy doposud nezveřejněné fotografie

ČIA News, 3. 3. 2016.

Po úspěšné prezentaci mapující 21. ročníků soutěže Czech Press Photo přicházejí Česká centra s další výstavou zaměřenou na téma více než aktuální. Fotoreportér Jan Šibík, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof, představí svá díla v galerii v Rytířské od 3. března do 2. dubna 2016. Některá z nich budou k vidění vůbec poprvé. Výstava začíná nejprve v Praze, následují prezentace v Berlíně, Vatikánu a Istanbulu. Jedná se o další projekt určený pro zahraniční prezentaci, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Světové události Jana Šibíka je úplný název retrospektivní výstavy českého fotoreportéra, který zdokumentoval pád Berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu, ale i uprchlíky v severofrancouzském Calais na cestě do Velké Británie. Za svůj život podnikl více než dvě stě reportážních cest, zachytil historické okamžiky, dokumentoval války i lidskou bídu. Poslední roky vede Jan Šibík fotografické workshopy jak v České republice, tak v zahraničí.

Soubor osmdesáti fotografií, které jsou vystaveny v galerii Českého centra Praha v Rytířské, vznikal v letech 1990 – 2015, přičemž 13 snímků je vystaveno vůbec poprvé. Velké, širokoúhlé fotografie se zpříma dívají lidem do očí a s dokonalou přesností zachycují emoce – fanatismus, zuřivost, zoufalství. Občas naději. Před zraky návštěvníků se rozprostírá škála humanitárních katastrof devadesátých let: hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, Kosovu, Albánii a Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sieře Leone. Výstava rovněž obsahuje fotografie z ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, zachycuje bídu v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti, krizi na východní Ukrajině a současný exodus uprchlíků do Evropy.

„Musel jsem jezdit do oblastí vypjatých situací, abych udělal silné fotky, ale nikdy jsem nejezdil na cesty kvůli vzrušení z nebezpečí,“ říká autor snímků Jan Šibík a dodává: „Může za to věk. Už nemusím dokazovat, že na to mám.“ Jan Šibík se v současnosti věnuje tématu uprchlíků. „Naše noviny jsou zaplaveny dezinformacemi,“ dodává. „Irituje mě nesnášenlivost Čechů, která je paradoxní. Zatímco v Calais je několik tisíc běženců, místní jim donesou jídlo nebo si s nimi promluví, u nás je jich pár, jsou zavření pod zámkem a lidé se jich bojí.“ Šibíkovy fotografie mají nadhled. Skrývají „něco víc“ než pouhou konkrétní událost. Vypjaté scény jsou tvrdě realistické, šokující.

Koncept výstavy navazuje na úspěšný projekt s názvem Ďábel v nás, pro účely zahraniční prezentace je však zcela mimořádně obohacen o soubor fotografií, které zachycují současný exodus uprchlíků do Evropy a doposud nebyly nikde vystaveny. Jedním z podnětů ke vzniku této výstavy bylo upozornění českého velvyslanectví při Svatém stolci: Papež František vyhlásil letošní rok „Rokem milosrdenství“.

„Silný přesah do oblasti lidských práv přímo vybízí ke spolupráci s festivalem Jeden svět,který je s danou tematikou neodmyslitelně spjat a v jehož rámci se výstava Českých center koná,“ uzavírá Zdeněk Lyčka, pověřený řízením Českých center.

---
Celý článek naleznete zde.