Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

České centrum vystavuje fotografie Václava Havla

Článek o výstavě VÁCLAV HAVEL OBJEKTIVEM JIŘÍHO JÍRŮ v časopise Týden. 1. 9. 2015

Fotografie Václava Havla z let 1993 až 2003, kdy zastával funkci prvního českého prezidenta, vystavuje České centrum Praha v Rytířské ulici. Pocházejí od fotografa Jiřího Jírů, který tehdy Havla doprovázel především při jeho státnických aktivitách.

Přehlídka, která příští rok u příležitosti nedožitých Havlových osmdesátin objede síť Českých center v zahraničí, zahrnuje čtyři desítky kolorovaných fotografií.

Je mezi nimi několik momentek ze setkání se slavnými osobnostmi politiky i kultury, které navštívily Česko, i snímky z Havlových cest. "Každá fotka má svoji historku, 90 procent nich je humorných," řekl Jírů novinářům.

Ta doprovází třeba snímek Havla se zpěvačkou Tinou Turner po jejím koncertě v Praze v roce 1996. "Prezidentovi se líbila, šli jsme do zákulisí, chtěl se s ní setkat. Zpěvačka však vzkázala, že nemá čas, on prý jen celou dobu seděl, zatímco ona vydala při koncertě mnoho energie a vidět ho nechce. Byl zklamaný, už byl zvyklý, že když on chce někoho vidět, že oni chtějí taky," vzpomínal fotograf.

Mezi dříve nepublikovanými snímky jsou například ty z návštěv bývalého ruského prezidenta Borise Jelcina na Pražském hradě či Havla v bytě Henryho Kissingera v New Yorku. Vedle toho jsou i slavné momenty zachycující českého prezidenta po boku královny Alžběty, první ženy Olgy, se skupinou Rolling Stones či spisovatelem Bohumilem Hrabalem a americkým prezidentem Billem Clintonem v pražské pivnici U tygra.

Sám Jírů má moc rád fotografie tančícího Havla na Filipínách či v Brazílii, kde je obklopen tanečnicemi samby. "Je na nich vidět, že nebyl páprda, když mu holky řekly, ať jde tančit, šel," vzpomíná Jírů. Jeho snímky nelze označit za dokumentární. Autor používá svoji techniku, kterou nazývá hint-tint. Z původních barevných negativů zhotovuje černobílé zvětšeniny, které tónuje do sépiové barvy a ručně koloruje některé detaily dle původních barev.

Jako oficiální fotograf prezidenta byl Jírů v kontaktu s Havlem téměř každý den a mohl dokumentovat i jeho soukromé aktivity. Zároveň ho doprovázel na téměř všech zahraničních cestách. Jeho práce pro Kancelář prezidenta republiky je nyní uložena v hradním archivu. Většinu svého profesního života působil Jiří Jírů na poli žurnalistické fotografie. Začínal v 60. letech, v roce 1968 emigroval do Belgie a pracoval pro řadu světových magazínů.

---

Původní článek naleznete zde
Autor: ČTK
Autor úvodní fotografie: ČTK , ŠIMÁNEK VÍT