Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Česko-izraelský grafik Otte Wallish zdraví z Izraele!

TÝDEN.cz, 7.4.2017.

Galerie Českých center v pražské Rytířské ulici zahajuje jarní sezónu výstavou děl česko-izraelského grafika Otte Wallishe (1906-1977). Přehlídka Zapomenutý pozdrav z Izraele zahrnuje sbírku plakátů převážně z 30. let 20. století, první izraelské známky (doar ivri), mince a také knihy, na kterých se Otte graficky podílel. Nebude zde chybět ani kopie listiny vyhlašující Stát Izrael v roce 1948. Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, Česká centra jsou hlavním organizátorem.

Výstava nabídne tvorbu česko-izraelského grafika Wallishe.

Výstava k 111. výročí narození Otte Wallishe přibližuje tvorbu umělce, který ve 30. letech minulého století emigroval do zahraničí. Podle kurátorky výstavy Evy Janáčové z Ústavu dějin umění AV ČR je Wallish přes svůj mezinárodní věhlas známý spíše odborníkům zaměřeným na grafický design. Povědomí o jeho tvorbě je v Čechách překvapivě minimální. Organizátoři výstavy se proto rozhodli představit Wallishovo dílo v České republice a zprostředkovat seznámení s jeho tvorbou veřejnosti.

Cílem je zaplnit tato bílá místa ukázkami výběru prací, jež dokumentují jeho tvorbu ve 30. letech 20. století. Wallish má své místo v meziválečné avantgardě. Na výstavě v Galerii Českých center v pražské Rytířské ulici se představí osmdesát děl. Jedná se především o mince a známky z roku 1948, které tvoří zlatý fond umělcovy tvorby. Současně zde budou vystaveny filmové plakáty, novinové reklamy vytvořené pro Auto Praga nebo plakáty se sionistickou tématikou, které vznikaly mezi lety 1929 až 1934. Mezi výstavní exponáty jsou zařazeny také plakety. Doprovodný program zahrnuje přednášku a komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy. 

 

"Výstava je splátkou dluhu Ottu Wallishovi, který se narodil ve Znojmě v roce 1906 a v roce 1934 emigroval do tehdejší mandátní Palestiny, čímž si zachránil život," říká kurátorka Janáčová. "Pokud by jako Žid zavčas neodešel pryč ze své rodné země, čekaly by ho hrůzy koncentračních táborů a nejistá budoucnost... Otte patří mezi zapomenuté české umělce, které se snažíme postupně objevovat a zpětně zasazovat do kánonu českého dějepisu umění. Dílo Otte Wallishe je tedy nejenom ikonické a komplexní, ale vnímáme ho také jako velmi nadčasové."

Otte Wallish se narodil v areálu dominikánského kláštera ve Znojmě v roce 1906. Studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni a po dokončení základní vojenské služby si na začátku 30. let otevřel vlastní grafické studio v Praze a intenzivně spolupracoval s Židovským národním fondem. Oženil se a z důvodu vzrůstajících protižidovských nálad se v roce 1934 přestěhoval do mandátní Palestiny, kam ho manželka o pár měsíců později následovala. Pár měl dvě děti, Dinu a Eriho, kteří se rovněž zúčastní slavnostní vernisáže výstavy. Otte původně používal německé příjmení Wallisch, po přestěhování se do země Izraele si ho však pozměnil na Wallish. Navrhl zde několik tisíc plakátů a právem se počítá mezi zakladatele izraelského grafického designu.

Výstava nabídne sbírku plakátů.
---
Celý článek naleznete zde.