Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

FASHION TALK ROOM NO.22

Článek o úspěšné sérii debat konaných ve spolupráci Českých center s Czech Fashion Council v Rytířské 31. MDLS, 2. 11. 2015.

Umění, móda a jejich vzájemné propojení se stalo hlavním tématem 22. Fashion Talk Room, na kterém se představila česká designérka Monika Drápalová spolu se spisovatelkou Sylvou Lauerovou.

V úterý 10. listopadu se v Českém centru v Praze konal již dvacátý druhý Fashion Talk Room. FTR, to jsou pravidelné měsíční diskuse a přednášky českých i zahraničních odborníků, designérů a umělců ze světa módy, umění, designu, průmyslu a obchodu, které přináší Czech Fashion Council, o. s. ve spolupráci s Českými centry.

Tentokrát se hlavním tématem staly móda, umění a jejich vzájemné působení. Mezi hosty usedli opravdoví odborníci v propojování těchto dvou světů, a sice česká módní návrhářka Monika Drápalová spolu s malířem Františkem Matouškem a spisovatelka a umělkyně Sylva Lauerová. Diskuzí provázela kreativní ředitelka Czech Fashion Council, Olo Křížová.

Jako první prezentovala svou práci přední česká designérka Monika Drápalová. Monika je kreativní duší už od mala. Záliba v umění, malbě a v neposlední řadě ve světě módy ji přivedla ke studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde v roce 1995 absolvovala v Ateliéru oděvní tvorby. Od té doby sklízela jeden úspěch za druhým, a to jak u nás, tak v zahraničí. Už během studia nastoupila Monika na pražskou DAMU, kde se dva roky věnovala studiu alternativního divadla. Zkušenosti s divadlem využila při tvorbě kostýmů pro divadelní inscenace a při filmových vizualizacích. Prvními úspěchy se stala cena novinářů a publika na mezinárodní soutěži v Lucembursku a národní cena Jeunes Créateurs de Mode v Paříži. Po škole se Monika rozhodla získat širší spektrum zkušeností a vydala se do Anglie na stáž při Nottingham Fashion Salon. V roce 1998 se Monice podařilo otevřít první vlastní autorské studio v Praze, které neslo název Ateliér Modrá a zároveň přišla nabídka tvorby kolekce Pret-a-Porter a zakázkových modelů. Život však Moniku zavedl do Francie, kde v roce 2001 prezentovala svá díla v Musée des Tissus a později si otevřela svůj ateliér Modrá ve Village des Créateurs du Passage Thiaffait v Lyonu. V letech 2003 až 2006 působila Monika jako kreativní ředitelka značky Korloff Couture v Paříži. V roce 2004 získala titul „Výtvarník sezóny“ na Prague Fashion Week. Francouzské úspěchy střídaly ty z New Yorku a Prahy. V roce 2008 vyhrává Monika Cenu šéfredaktorů, která se uděluje každoročně v rámci Designbloku a stává se Oděvním designérem roku 2008 cen Czech Grand Design. Po zahraničních zkušenostech Monika začíná pociťovat potřebu návratu ke kořenům a své působení přesouvá zpět  do České republiky. Zde opět získává Cenu šéfredaktorů na pražském Designblok Premiere Fashion Week 2013, kde prezentuje svou kolekci s názvem Free Circle. V roce 2014 Monika obdržela již po druhé cenu Módní designér roku 2013 a také cenu Grand Designér 2013 v rámci Czech Grand Design.

Monika nám prozradila, že byla vždy spíše kreativcem než prodejcem a právě proto vnímá vzájemné působení módy a umění mnohem intenzivněji než možná ostatní módní návrháři. „Na kolekci mě zajímá ta tvůrčí část a celý život hledám tu druhou polovinu. Prodej je pro mě vedlejší a zřejmě také cíl, ke kterému nikdy nedojdu. Spojení umění s návrhářstvím je mnohem hlubší. Módou se snažím něco vyjádřit. Jde o pocity, které přenáším, a ne jen o to, zda jsou kalhoty dlouhé či krátké. S takovýmto přístupem není jednoduché se zařadit. Člověk je solitér, nepatří do módy, ale ani do umění.“ vysvětlila umělkyně. Monika se ve svých posledních kolekcích nechala inspirovat malbou, která se stala zdrojem jejího vyjádření. Stříkání barev, stříhání látek, techniky 3D propojování prostoru. Přenášení umění na šaty a zase naopak, kdy tvůrkyně zpětně aplikuje oděv na malířské plátno. Jak sama říká: „Ráda si hraji s tou nevyčerpatelnou inspirací.“ 

Na svých posledních kolekcích Monika spolupracovala s malířem Františkem Matouškem. Z počátku využívali spíše umělcova nepovedená díla, ze kterých Monika tvořila oděv. Šaty se objevily v editorialu českého magazínu ELLE a následně vznikla celá kolekce SS 2013 s názvem There Is Nothing There, odprezentovaná na Designbloku 2013. Hlavní roli hrála džínovina, doplněná úpletem. Proč právě ta? „Džínovina mě inspirovala už jako malého, byla to tehdy taková zakázaná látka. Pracuji se strukturou látky a nenahlížím na ni jako na pouhý textil.“ odpovídá František. Každý kus byl originálem a kolaborace byla tak úspěšná, že se autoři na základě poptávky rozhodli vytvořit pomocí sítotisku plně funkční a prodejnou řadu určenou také pro širší publikum. V současnosti spolu oba umělci spolupracují na dalších projektech. A jaký byl návrat Moniky Drápalové na český trh po 6 letech úspěšného vedení oděvní značky ve Francii? „Spadla jsem na dno a brzy pochopila, že francouzský trh funguje jinak, existují na něm totiž prodejní kanály. V Česku se móda takovýmto způsobem nedělá a nedá dělat. V Čechách jsem ale doma a mohu se tu soustředit na kreativní stránku.“

Druhou částí večera nás provedla česká spisovatelka a performerka Sylva Lauerová, která představila svůj poslední projekt s názvem Klan létajicích lidí. Jedná se o prezentaci fotografií studentů Taneční konzervatoře v Brně od brněnského fotografa Tomáše Picky. Hudební doprovod ke snímkům vytvořil Jaroslav Kobilnský. Celý nápad vznikl, když Sylvu zaujaly snímky nedokonalých baletních póz ,kde oděv hraje a vytváří umění. A proč je právě Klan létajících lidí ideální ukázkou tématu? "Oděv je součástí naší duše a projekt reprezentuje přesahy a propojování kumštu. Spojuje v sobě pohyb, tanec, hudbu a slovo. Mým snem je a vždy bude propojovat umělecké obory, do budoucna bych chtěla jít ještě dál."

Dvacátý druhý Fashion Talk Room nám opět přiblížil život českých umělců, kteří to u nás jistě nemají snadné, ale přesto se neobrací ke své rodné zemi zády a snaží se ji obohacovat o krásu, módu a umění. A my jsme jim za to nesmírně vděční!

---

Článek naleznete zde.
Autor: Patrik Florián
Autor úvodní fotografie: Petr Dolejš Koch (fashion page)