Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Festival Výpravy Seveřanů představí putování cestovatelů v literatuře i filmu

Pozvánka na festival a část programu, který se odehrává v Českém centru Praha. Blesk.cz, 6. 9. 2016.

 

Festival Výpravy Seveřanů probíhá v Praze od 6. do 15. 9.

Tak trochu jiný festival, dalo by se říct. Výpravy Seveřanů totiž nejsou žádným nudným vlastivědným školením, ale zajímavým výletem do zemí, odkud pramení všechny ty literární bestsellery, tajemno, chlad, krev a napětí.

 Připravte se na 14 dní plných zábavy i zajímavostí ze zemí, kde vládne zima, drsný způsob života, drsní lidé a napínavé příběhy. „Lidé jsou většinou zvyklí na cestovatelské besedy Čechů o severských zemích, tentokrát ale chceme naopak ukázat, kam se vydávali severští dobrodruzi,“ říká Eliška Zoubková ze Skandinávského domu.

 Filmově-literární festival Výpravy Seveřanů pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Českým centrem Praha, Městskou knihovnou v Praze, kiny Evald a Ponrepo. Díky nim se v zatím ještě teplém období můžete zchladit na nejslavnějších výpravách a putováních severských národů. Od 6. do 15. září vás autoři akce budou zásobit filmy, přednáškou i čtením z cestopisů.

S Thorem Heyerdahlem vyrazí návštěvníci v moderní filmové adaptaci Kon-Tiki na balsovém voru přes Tichý oceán, zaposlouchají se do strhujících deníků Fridtjofa Nansena z cesty na lodi Fram na severní točnu, s Roaldem Amundsenem v podání Seana Conneryho budou v slavném snímku Červený stan zachraňovat trosečníky vzduchoplavecké polární expedice Umberta Nobileho. O životě norského dobyvatele jižního pólu se dozvědí v dokumentárním snímku Ledové srdce, obsahujícím u nás prakticky neznámý archivní materiál.

Přehlídku adaptací skutečných příběhů doplní historické psychologické drama Nula stupňů Kelvina o životu nebezpečném přezimování v nehostinných grónských pustinách. Syrový snímek uznávaného režiséra Hanse Pettera Molanda (Bezva chlap, Boj sněžného pluhu s mafií) rozehrává atmosférické psychologické drama na pozadí opuštěné zasněžené krajiny. Jednu z hlavních rolí ztvárnil slavný švédský herec Stellan Skarsgård, který svým vynikajícím hereckým výkonem notně přispěl k působivému vyznění filmu.

O grónských cestách badatele, antropologa a spisovatele Knuda Rasmussena pak bude přednášet diplomat a překladatel Zdeněk Lyčka. Knud Rasmussen, dánsko-grónský polárník a spisovatel, se v první třetině 20. století zúčastnil několika arktických výprav a většinu z nich i sám vedl. Lyčkovo vyprávění doplní unikátní fotografie a filmové záběry.

Ozvěny Výprav Seveřanů uspořádá Skandinávský dům v říjnu také v Brně.

Program festivalu:

6. 9. 19:00 Film: Kon-Tiki (kino Evald), vstupné 110 Kč
7. 9. 19:00 Film: Ledové srdce (kino Evald), vstupné 110 Kč
8. 9. 18:00 Přednáška: Arktické výpravy Knuda Rasmussena (České centrum Praha)
13. 9. 19:00 Film: Nula stupňů Kelvina (kino Evald), vstupné 110 Kč
14. 9. 18:00 Na severní točnu – čtení z deníků F. Nansena (Městská knihovna v Praze, klubovna), vstupné 40 Kč
15. 9. 19:30  Film: Červený stan (kino Ponrepo), vstupné 80 Kč

Více informací naleznete na webu festivalu.

---
Celý článek naleznete zde.
Autor: Skandinávský dům, Ivan D. Hladík