Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Handmade Dreams

Design Cabinet CZ, 2. 6. 2016.

Contemporary Czech Fashion Jewellery

V pražské galerii Českého centra v Rytířské ulici se představí do 30. června 2016 výstava Handmade Dreams.V kurátorském výběru Petra Nového z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou bude k vidění aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací ze soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.


Česká bižuterie - symbol kvality

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety.  Výrazy jako Bijoux de BohèmeJablonecké zboží nebo Jablonexzůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními trendy. Řemeslné dovedností a unikátní technologické znalostí výrobců ze severu Čech výrobců proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld. Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na Jablonecku působí další desítky dalších společností. Je nám ctí z nich na výstavě představit firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou mírou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod i Technická univerzita Liberec – ateliér Šperk & bižuterie. V neposlední řade se návštěvník seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských  značek (Zorya a Llev studio).

Více informací v přílohách a na http://www.czechcentres.cz/projekty/hand-made-dreams2/
---
Celý článek naleznete zde.