Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Hapestetika - hmatová výstava

Česká televize - Události v kultuře, 28. 11. 2016

Dotýkejte se prosím - tak zní motto hmatové výstavy v Českém centru. Jejím cílem je zpřístupnit výtvarné umění lidem se zrakovým postižením a naopak těm co vidí umožnit zážitek z hmatového vnímání sochařských děl.

Události v kultuře - titulky: 

 Dotýkejte se, prosím, tak zní motto hmatové výstavy v Českém centru. Jejím cílem je zpřístupnit výtvarné umění lidem se zrakovým postižením. Naopak těm, co vidí, umožnit zážitek z hmatového vnímání sochařských děl.

Tady je také hezký nápad. To bude zřejmě nějaké auto skla.

Pan Jiří se jako nevidomý narodil. Na výstavách dává přednost abstraktní dílo před těmi, která ztvárňuje reálné věci.

Může se mi líbit, jak je ta kočka vytvarovaná. Vždy je to slabý odvar proti živé kočce. Co je zajímavější, prohlížet si věci, které nic neznamenají. To je konkrétně třeba toto. Tam už vnímám vlastně linie detailu.

Expozice nabízí průřez moderním českým sochařství, od začátku 20. století až po současnost. Naším cílem není oslovovat umělce, aby tvořili pro nevidomé. Naopak ze současného umění aby ta díla byla přístupná právě zrakově postiženým. Minimálně jsou zajímavé. I z toho titulu, co se může lidem, kteří vidí, líbit.

Jak je to vnímat umělecká díla pouze rukama, to si mohou vyzkoušet i návštěvníci bez zrakového handicapu. Mohou si zakoupit klapky na oči, výstavu si nejdříve projít vyloženě poslepu a hmatem. Poznají, že v běžném životě velmi málo používaný.

Podívej se, co je tam uprostřed.

Ten pán dělá stojku.

Hmatové výstavy se začali obávat v 80. letech 20. století, první v tehdejším Československu proběhla v roce 1990 v Praze. Dnes se po republice několik stálých expozic pro nevidomé a zrakově znevýhodněné. Lucie Korcová ČT.

 

---
Celý článek naleznete zde.
Autor článku: Česká televize.