Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Igor Malijevský vystavuje Ve znamení Lvova

"Znamení Lvova", "Domeček pro panenky" a křest knihy "Zimní království" Igora Malijevského v galerii Českého centra. Česká televize - Události v kultuře, 10. 5. 2016.

 

Město z pohádky, které všichni známe a nikdo tam nikdy nebyl. Slova, kterými do Českého centra v Praze lákají návštěvníky na výstavu s názvem Ve znamení Lvova.

Události v kultuře - titulky: 

 Slova, kterými do Českého centra v Praze lákají návštěvníky na výstavu. Na cyklu fotografií pracoval básník a fotograf dva roky. A to během svých opakovaných pobytů v tomto ukrajinském městě. Atmosféra nejvýchodnějšího středoevropského města na černobílých fotografiích.

 Je to místo, které pořád objevujeme. Je to místo, které obsahuje silné tajemství. Já jsem takové tajemství a poezii cítil v Praze v 90. letech. To focení, jak ho provozují, je podobné rybaření. Je to dobrodružství. Dnes nosím ten foťák, abych si nepřipadal tak hloupě. Je to ta samá emoce. 

 Kromě černobílých fotografií pořízených na zrcadlovku, jsou v Rytířské ulici vystaveny i barevné snímky pod názvem Domeček pro panenky. 

 Je to objev. Zjistil jsem, že tam mají dvorek a na tom dvorku se vyskytuje několik set hraček, které spolu navazují vztahy. Některé se přátelí, jiné se na sebe nedívají. Oni to tam vymysleli, nosí to na jedno místo a ty hračky, svědčí jim to. Mám pocit, že startují druhou životní kariéru.

 Existuje i kniha, která přináší nejen fotografie, ale i rozhovory, glosy a krátké příběhy. Pokračování knihy představí autor spolu s komentovanou prohlídkou výstavy 26. května. 


---
Celou reportáž naleznete zde.
Autor: Česká televize