Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Jan Šibík v nové výstavě mapuje Světové události

RealArts.cz, 2. 3. 2016.

 

V galerii Českých center v Rytířské ulici začíná ode dneška výstava Jana Šibíka a je plná emocí.

revoluce_na_ukrajine_2014_Jan Šibíkrevoluce_na_ukrajine_2014_Jan Šibík

Jan Šibík je v české fotografii velké jméno. Jako fotoreportér za 30 let své kariéry podnikl více než dvě stovky reportážních cest, během kterých zachytil neskutečné věci. Světové události Jana Šibíka, jak zní úplný název retrospektivní výstavy tak prezentuje nejen fotografie z Šibíkovy minulosti, ale také zbrusu nových 13 velkoformátových fotografií, které připomínají nejaktuálnější témata a zároveň pokládají otázku kudy se vlastně naše modrozelená planeta ubírá.

Na výstavě jsou k vidění fotografie z humanitárních katastrof devadesátých let ve Rwandě, Čečensku, Kosovu, Albánii, Palestině, zemětřesení v Turecku, války v Iráku, Aghánistánu nebo Libérii.

 uprchlicka-krize-rozske-2015-Jan Šibík
uprchlicka-krize-rozske-2015-Jan Šibík

Jan Šibík do fotografií dodává svůj svébytný autorský pohled, zkušené oko a profesionalitu, kterou zvládá i ve vypjatých situacích. Jako fotograf ze staré školy, byť i on je samozřejmě v kontaktu s publikem přes sociální sítě, uznává zásahy ve photoshopu pouze do nezbytně nutné míry a přál by si ustanovení jednotného kodexu pro reportážní fotografy, což by zpřehlednilo a především zobjektivnilo zpravodajství.

Jan Šibík dlouhá léta pracoval pro časopis Reflex, ale již dva roky je na volné noze. S jeho fotografiemi se můžete setkat sice občas stále v Reflexu, ale nově i v magazínu Reportér. Primárně se ovšem věnuje organizování workshopů o fotografování, a to nejen doma ale i v zahraničí. Naráží tak na skutečnost, kde vlastně současné vážné reportážní fotografie publikovat. V tomto ohledu je nová výstava skutečně zajímavý počin, protože ve velkých formátech jeho fotografie skutečně vyniknou a mnohé z nich zdaleka převyšují vysoký nadprůměr reportážní fotografie pro svou nezpochybnitelnou estetičnost.

„Musel jsem jezdit do oblastí vypjatých situací, abych udělal silné fotky, ale nikdy jsem nejezdil na cesty kvůli vzrušení z nebezpečí. Může za to věk. Už nemusím dokazovat, že na to mám.“ komentuje vznik snímků autor, který se v současnosti věnuje tématu uprchlíků. „Naše noviny jsou zaplaveny dezinformacemi. Irituje mě nesnášenlivost Čechů, která je paradoxní. Zatímco v Calais je několik tisíc běženců, místní jim donesou jídlo nebo si s nimi promluví, u nás je jich pár, jsou zavřeni pod zámkem a lidé se jich bojí.“ dodává.

zemetreseni-na-haiti-2010-Jan Šibík
zemetreseni-na-haiti-2010-Jan Šibík

Papež František vyhlásil letošní rok „Rokem milosrdenství“ a jistě není bez zajímavosti, že tato výstava bude putovat i do Vatikánu, ale také do Českých center v Berlíně a Istanbulu. Buď tento nebo příští rok pak vyjde kniha retrospektivní tvorby Jana Šibíka, kde nebudou chybět samozřejmě ani silné fotografie z této výstavy.

Výstava se koná od čtvrtka 3.3.2016 a potrvá do 2.4.2016 na adrese České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1. Vstup je volný. Výstava se koná díky Českým centrům, Ministerstvu zahraničí ČR a festivalu Jeden svět, který je zaměřený na lidská práva a výstavu zařadil v rámci svých doprovodných akcí.

česká centra

---

Celý článek naleznete zde.
Autor článku: Ondřej Slanina
Autor fotografií: Jan Šibík