Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

NÁVRAT DO EVROPY! JAN ŠIBÍK VYSTAVUJE V PRAŽSKÉM ČESKÉM CENTRU

Nová výstava Jana Šibíka v Českém centru Praha mapuje humanitární krize posledních třiceti let. Reflex, 10/2016.

---

NOVÁ VÝSTAVA Jana Šibíka mapuje humanitární krize posledních třiceti let. Ve světle nynějších událostí se mnohé z toho, co tu člověk vidí, zdá ne snad nepodstatné, spíš částečně nebo zpola zapomenuté. A nutně nás musí napadnout, jestli budou jednou podobně vzdálenou historií i současné události. 

Jan Šibík vystavuje svoje fotografie v rámci festivalu Jeden svět. Jde o kombinaci starších souborů Ďábel v nás a Stories. To vše doplněno o čtrnáct aktuálních snímků, které zachycují poslední události v Evropě: uprchlickou krizi a boje na východní Ukrajině. 
Sám k takovému akcentu říká: "Když vidím, jak Ukrajina zmizela v posledních měsících ze stránek novin, z televizního zpravodajství, jak stojí stranou zájmu Evropské unie, tak to pro mě není nic jiného než jedno velké pokrytectví. Všichni řeší uprchlíky z Blízkého východu, protože Evropu nějakým způsobem bezprostředně ohrožují. Naopak Ukrajina nikoho nezajímá. O Krymu nemluvě. Dochází dokonce ke sbližování s Putinem a myslím, že není daleko doba, kdy budou vztahy Evropské unie s Ruskem zase docela normální. Jako by se nic nestalo." 

Jan Šibík připravuje v těchto týdnech svoji novou knihu. Ta by měla shrnout jeho práci za posledních deset let. Nejspíš je příznačné, že po mezidobí druhé poloviny devadesátých let a první dekády století nového v ní bude Evropa znovu hrát zásadní roli. Jako v prvních letech Šibíkovy profesionální dráhy. Tehdy se hroutily komunistické režimy. Dnes jsme dost možná svědky podobně převratné doby. 

Anebo tomu tak není? A snímky uprchlíků na řeckých ostrovech pro nás budou jednou stejně vzdálenou (a hlavně uzavřenou) kapitolou, jakou jsou dnes krvavé nepokoje v Albánii, Sieře Leone či Libérii? I ty přece Jan Šibík fotografoval a na velkoformátových snímcích je na své výstavě dokumentuje. To vše naznačí následující měsíce a roky. 
Výstava je otevřena do 2. dubna v pražském Českém centru v Rytířské ulici, vstup zdarma. 

Foto: Kyjevské náměstí Majdan, 2014 
Foto: Jan Šibík na řeckém Lesbu 
FOTO DANIELA MATULOVÁ 

Foto: Haiti, rabování po zemětřesení, 2010 
FOTO JAN ŠIBÍK 

Foto: Řecko, Lesbos, 2015 
Foto: Maďarsko-srbská hranice, 2015 
Foto: Ukrajina, Kyjev 2014 

---
Článek vyšel v časopise Reflex |10/2016 | Rubrika: À PROPOS | Strana: 72
Autor článku: Dan Hrubý
Autor fotografií: Jan Šibík
 Více naleznete zde.