Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Noc literatury 2016 představí severské autory, buďte u toho!

Pozvánka na jubilejní 10. ročník Noci literatury v internetovém magazínu o kultuře. NeKultura.cz, 4. 5. 2016.

Příští týden ve středu budou mít všichni příznivci literatury jedinečnou šanci setkat se s méně známými evropskými díly na neobvyklých místech a v podání slavných osobností. V desítkách měst proběhne jubilejní ročník Noci literatury. Hlavním iniciátorem této akce jsou sice Česká centra – příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, ale probíhá i v několika zahraničních městech. Letošní desátý ročník chce poukázat na současné evropské autory ze severu. Přijďte je posoudit také vy.

Noci literatury se může zúčastnit kdokoliv. Akce je dostupná široké veřejnosti, zapojených je přes 70 českých a evropských měst. Program je dopředu známý, je tedy možné si zvolit co a kam půjdete poslouchat. Například v Praze bude mít literární trasa na Karlíně celkem 21 zastávek. Číst se bude od 18:00 do 22:30 v pravidelných intervalech. Ukázky se budou opakovat, návštěvníci tedy bez problémů stihnou několik stanovišť. Často to bude na místech, kam se běžný člověk normálně nedostane. Předčítat navíc budou známí herci – přijde Miroslav Etzler, Ondřej Pavelka, Jana Stryková nebo Jiří Vyorálek. Do Prahy se na své čtenáře přijedou podívat také sami autoři, jejichž díla budou předčítána. Organizátoři spolupracují s velvyslanectvími severských zemí a projektem #ReadNordic, na pražské autogramiádě se tedy objeví například Lotta Lundbergová, Katja Kettu nebo Kaspar Colling Nielsen.

 Přijďte poznat severskou literaturu

 Kromě Prahy projekt 11. května 2016 proběhne v dalších 48 městech ČR, někdy i menších a méně významných. Početné zastoupení má sousední Slovensko, ale nechybí zástupci Portugalska, Bulharska a dalších zemí. Program ve všech místech konání je bohatý, nejde jen o předčítání z knih. Někde je Noc literatury spojena ještě s autogramiádou, popovídáním s hosty nebo možností nákupu knih.

 Všechny milovníky dobré literatury srdečně zveme, aby si ve středu 11. května 2016 udělali čas a stavili se poslechnout si díla severských spisovatelů. Seznam všech měst, kde bude akce probíhat, je přímo na www.nocliteratury.cz.

 

----
Celý článek naleznete zde.
Autor článku: redakce