Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Světové události Jana Šibíka

Praha.cz, 29. 2. 2016.

Jen měsíc budou v Praze k vidění doposud nezveřejněné fotografie jednoho z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů a držitele řady prestižních ocenění Jana Šibíka. Fotoreportér Jan Šibík je známý především pravidelnými návštěvami ohnisek konfliktů a humanitárních katastrof po celém světě, ze kterých přináší emotivní svědectví.

Celosvětově uznávaný český fotoreportér zdokumentoval pád Berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu, ale i uprchlíky v severofrancouzském Calais na cestě do Velké Británie. Za svůj život podnikl více než dvě stě reportážních cest, zachytil historické okamžiky, dokumentoval války i lidskou bídu.

Soubor osmdesáti fotografií, které budou od středy vystaveny v galerii Českého centra Praha v Rytířské ulici, vznikal mezi lety 1990 – 2015, přičemž 13 snímků je vystaveno vůbec poprvé. Velké, širokoúhlé fotografie se zpříma dívají lidem do očí, s dokonalou přesností zachycují emoce - fanatismus, zuřivost, zoufalství. Občas naději. Návštěvníkům se před jejich zraky rozprostřou pole humanitárních katastrof devadesátých let: hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, Jihoafrické republice, Kosovu, Albánii, Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sieře Leone. Výstava rovněž obsahuje fotografie z ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, bídu v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti, krizi na východní Ukrajině a současný exodus uprchlíků do Evropy.

„Musel jsem jezdit do oblastí vypjatých situací, abych udělal silné fotky, ale nikdy jsem nejezdil na cesty kvůli vzrušení z nebezpečí. Může za to věk. Už nemusím dokazovat, že na to mám.“ komentuje vznik snímků autor, který se v současnosti věnuje tématu uprchlíků. „Naše noviny jsou zaplaveny dezinformacemi. Irituje mě nesnášenlivost Čechů, která je paradoxní. Zatímco v Calais je několik tisíc běženců, místní jim donesou jídlo nebo si s nimi promluví, u nás je jich pár, jsou zavřeni pod zámkem a lidé se jich bojí.“ dodává.

Výstavu v Českém centru Praha v Rytířské ulici 31 můžete navštívit od 3. března do 2. dubna, poté poputuje do Berlína, Vatikánu a Istanbulu.

Zdroj, úvodní foto: prague.czechcentres.cz, wikimedia.org

---

Celý článek naleznete zde
Autor: (zmk)