Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Václav Havel a „devadesátky“ na výstavě Jiřího Jírů

Pozvánka na výstavu VÁCLAV HAVEL OBJEKTIVEM JIŘÍHO JÍRŮ. Novinky, 21. 8. 2015

Snímky prezidenta Václava Havla z 90. let nabídne výstava fotografií Jiřího Jírů od 2. září do 2. října v Českém centru Praha.

Jedná se o celkem 43 kolorovaných fotografií. Autor jim však říká foto-obrazy. Autorem koncepce a kurátorem výstavy je sám Jírů, který byl oficiálním fotografem Václava Havla.

Koncept nynější výstavy vychází z prezentace z roku 1995 Dva roky na Hradě, která se konala v Domě U Černé Matky Boží. Současně vydal Jírů fotografickou publikaci Havel s předmluvou Miloše Formana. Kniha se stala de facto součástí původní výstavy a v roce 2008 získala první cenu na fotografickém festivalu v italském Orvietu v kategorii Historická kniha,“ vysvětlila Radka Lím Labendz.

Některé snímky nebyly nikdy vystavovány. K nejzajímavějším patří ty s Borisem Jelcinem, Henrym Kissingerem, královnou Alžbětou, první ženou Olgou a Rolling Stones.

Z původních barevných negativů zhotovuji černobílé zvětšeniny, které tónuji do sépiové barvy, a nakonec ručně koloruji některé detaily podle původních barev,“ popsal Jiří Jírů svůj osobitý postup.

Bruselský novinář a kritik umění Peter Ferril o něm píše: „V momentu, kdy si divák všimne barevného detailu, musí se jeho oko přeorientovat a ‚číst‘ fotografii úplně jiným, zcela novým způsobem. Vzniká tak realita do značné míry surreálná nebo alespoň hyperreálná. Efekt je zneklidňující.

---

 

Článek naleznete zde.
Autorka: Stanislav Dvořák, Novinky
Autor úvodní fotografie: Jiří jírů