Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Varšava z ptačí perspektivy

SANQUIS č.107/2016, str. 19

Výstava Varšava z  LOTu ptaka představuje ojedinělý fotografický projekt Macieje Margase. Aby mohl během roku několikrát přeletět nad přísně kontrolovaným vzdušným prostorem polské metropole, musel získat řadu povolení snad od všech úřadů v zemi, ale podle něho bylo nejsložitější zajistit fotografické vybavení, které by umožnilo pořídit kvalitní noční snímky z výšky tří tisíce stop (914 metrů). Unikátní fotografie vystavuje pražské České centrum.

Výstavu pořádá České centrum u příležitosti výročí  prvního letu polských aerolinií LOT na trase Praha – Varšava, který se uskutečnil 7. 8. 1946. Velkoformátové fotografie fotografa a kameramana Macieje Margase budou  k vidění v galerii Českých center v Rytířské ulici od 5. do 26. srpna 2016. 
www.prague.czechcentres.cz

Polský fotograf a kameraman MACIEJ MARGAS na sebe upozornil na začátku roku 2014, kdy jako dvacetiletý debutoval filmem WARSAW 24H timelapse. Časosběrný film natáčený v průběhu dvou let ze střech mrakodrapů vznikal v jeho nezávislé produkci. Během necelého týdne po zveřejnění na internetu zhlédlo snímek více než 100 000 diváků, v současné době je to nejpopulárnější časosběrné video vyhodnocené jako jeden z osmi nejlepších snímků tohoto druhu na světě. Zhlédl ho i americký prezident Barrack Obama nebo královna Alžběta II. 

 Maciej Margas patří k vyhledávaným polským autorům, který svou tvorbu české veřejnosti představuje vůbec poprvé. Jeho let nad Varšavou, při němž vznikl také film, byl živě vysílán. Jeho fotografie také  prezentovaly Polsko na výstavě v rámci Polských dní v australské Canbeře.

Zdroj: www.prague.czechcentres.cz

 

---
Celá článek naleznete zde.