Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Výstava Jiřího Jírů v Praze přiblíží osobnost Václava Havla

Zpráva o výstavě VÁCLAV HAVEL OBJEKTIVEM JIŘÍHO JÍRŮ, kterou v naší galerii zahájíme 1. 9. 2015. Týden, 19. 8. 2015

Výstavu fotografií dokumentujících momenty z raného prezidentského období Václava Havla otevře 2. září České centrum Praha v Rytířské ulici. Jejich autorem je Jiří Jírů, který Havla provázel a dokumentoval jeho činnost sedm let. Podle mluvčí Českých center Petry Jungwirthové tu bude do 2. října vystaveno 43 kolorovaných fotografií, které autor označuje za foto-obrazy. Některé budou představeny poprvé.  

"Autorem koncepce a kurátorem výstavy je Jiří Jírů, jediný oficiální fotograf Václava Havla," uvedla mluvčí. Ojedinělé snímky zachytí Havla v roli prezidenta v letech 1993 až 2000. Koncept výstavy vychází z prezentace z roku 1995 Dva roky na Hradě v Domě U Černé Matky Boží. Současně vydal Jírů fotografickou publikaci Havel s předmluvou Miloše Formana. "Kniha se stala součástí původní výstavy a v roce 2008 získala první cenu v Itálii v kategorii Historická kniha," podotkla Jungwirthová.

Jelcin, Kissinger i Rolling stones

Mezi dříve nepublikovanými snímky budou například ty z návštěv Borise Jelcina na Pražském hradě či prezidenta Havla v bytě Henryho Kissingera v New Yorku. "Vedle toho se objeví i slavné momenty zachycující českého prezidenta po boku královny Alžběty, první ženy Olgy, se skupinou Rolling Stones či spisovatelem Bohumilem Hrabalem a americkým prezidentem Billem Clintonem v pražské pivnici U tygra," dodala Jungwirthová.

Podle kritiků nelze snímky Jírů označit za ryze dokumentární. Autor používá svoji techniku, kterou nazývá "hint-tint". "Z původních barevných negativů zhotovuji černobílé zvětšeniny, které tónuji do sépiové barvy a nakonec ručně koloruji některé detaily podle původních barev," řekl Jírů.

Snímky jediného oficiálního fotografa
Jako oficiální fotograf prezidenta měl Jírů na Pražském hradě svou kancelář, byl v kontaktu s prezidentem téměř každý den a mohl tak dokumentovat i jeho víceméně soukromé aktivity. Zároveň ho doprovázel na téměř všech zahraničních cestách. Jeho práce pro Kancelář prezidenta republiky je dnes uložena v hradním archivu - jde o více než tři tisíce originálních a digitalizovaných negativů.

Výstava připravená pro galerii Českého centra Praha dosud nebyla v tomto rozsahu představena. Sám Jírů si nejvíce považuje snímků Václava Havla z pivnice U tygra, záběru z Nového Zélandu, na kterém Havel pozoruje stádo ovcí, či moment, kdy tančí sambu v Brazílii.

Na výstavě si budou moci zájemci koupit katalog Photomix z loňské výstavy Jiřího Jírů na Staroměstské radnici, obsahující průřez jeho tvorbou. Většinu svého profesního života působil Jiří Jírů na poli žurnalistické fotografie. Začínal v 60. letech, v roce 1968 emigroval Belgie a pracoval pro řadu světových magazínů.

---

Celý článek naleznete zde.
Autor: ČTK
Autor úvodní fotografie: archiv Jiřího Jírů
.