Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Výstava k výročí narození V. Havla

Reportáž o výstavě Václav Havel: Politika a svědomí, kterou Česká centra připravila ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Ústavem pro studium totalitních režimů. Česká televize - Události v kultuře, 21. 4. 2016.

 

Václav Havel tentokrát nejen jako prezident nebo dramatik, ale především jako autor zajímavých myšlenek a citátů. Právě ty zachycuje výstava Politika a svědomí, která začala v Českém centru v Praze.

Události v kultuře - titulky:

 Právě ty zachycuje výstava politika a svědomí, která začala v Praze. Vznikla u příležitosti jeho nedožitých 80. Jen Havlovy výroky doplňují fotografie, které mají snáze přenést do současnosti. Myslitel Václav Havel, který promlouvá k dnešku skrze s citáty i fotografie. Když se dívá na ty citáty člověk, vidí, že jsou tam formulované výzvy, se kterými si nevíme často rady. Kolektivní nenávisti zbavuje lidi samoty. Výstava je dělaná do tří částí. Prvně sebereflexe, potom výzvy. Ty fotografie jsou jednak Havlovské, je tam Václav Havel sám případně s nějakou známou osobností. Anebo jsou tam fotografie aktualizační. Václav Havel tady v roce 2008 rozpoznává charakter té Putinovi diktatury, kdy říká, že nebezpečná je tím, že se nesnaží být okatá, jako to bylo za Brežněva. Je to jedna z velkých osobností. Proto jsme se rozhodli Václava Havla představit široké veřejnosti v zahraničí. Nemusíme představovat, o neznámý, ale chceme připomenout. Výstava by měla zamířit do New Yorku a do Tokia.


---
Celou reportáž naleznete zde.
Autor: Česká televize