Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Výstava Politika a svědomí představuje Havla jako myslitele

Článek k panelové výstavě Českých center k 80. výročí nedožitých narozenin Václava Havla. České noviny. 20. 4. 2016.

Výstava Politika a svědomí přichystaná u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla začala 20. dubna v Českém centru Praha. Zachycuje myšlenky a citáty bývalého českého prezidenta, disidenta a dramatika. Potrvá do 7. května. ČTK/Kamaryt Michal

Praha - Myšlenky a citáty bývalého českého prezidenta, disidenta a dramatika Václava Havla zachycuje výstava Politika a svědomí, která dnes začala v Českém centru v Praze. Vznikla u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin a má Havla připomenout především jako myslitele, který promlouvá k dnešku. Putovní výstava potrvá do 7. května.

Na 26 panelech je možné zhlédnout Havlovy citáty s doprovodnými fotografiemi, jak "havlovskými", tak aktuálními, jež mají podtrhnout přesah myšlenek do současnosti. Jeho výroky k tématu svobody a nesvobody, stejně jako jeho výzvy, kudy se ubírat dál, nastavují podle pořadatelů výstavy nemilosrdné zrcadlo současnému světu.

"Citáty jsou různorodé, ale dali jsme jim jednotící myšlenku svobody," řekl ČTK kurátor Jan Hron z Ústavu pro studium totalitních režimů, který s Českými centry a Knihovnou Václava Havla akci spolupořádá. Kromě toho, že za komunistického režimu Havel poukazoval na těžký zápas Východu o svobodu, zároveň rozpoznal, že s nesvobodou má problém i Západ, nesvobodou související mimo jiné s televizní manipulací a konzumem, dodal Hron.

Havel jakožto přední opoziční intelektuál komunistického Československa zažil na vlastní kůži dlouhodobou šikanu režimu i několikaleté vězení. Všechny formy ohrožení svobody zachytil s novinářskou precizností, ale zároveň se schopností filozofického přesahu, píše se na jednom z panelů.

Uvádí také kupříkladu Havlův citát o kolektivní nenávisti, která zbavuje lidi samoty, opuštěnosti a pocitu slabosti, čímž pomáhá čelit jejich komplexu nedocenění a neúspěchu. Text autoři použili s aktuální fotografií z pražské demonstrace proti migrantům a islamizaci Evropy z února letošního roku.

Hron při přípravě výstavy vycházel z běžně dostupných Havlových textů, například eseje Moc bezmocných, knihy Dálkový výslech či řady projevů z let 1990 až 2008. Fotografie pocházejí částečně z archivu Knihovny Václava Havla a jsou vystaveny i agenturní fotografie, například od ČTK či Reuters.

Česká centra v zahraničí připravila doprovodný program divadelních představení, filmových projekcí, přednášek historiků a besed s pamětníky. Výstava bude putovat po českých regionech i do zahraničí.

---
Celý článek naleznete zde.
Autor: ČTK