Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.1.2012 17:00

CENTIMETR ZA DEN / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy CENTIMETR ZA DEN s jednou z jejích autorek Lenou Knilli. VSTUP ZDARMA.

Tématem výstavy Centimetr za den autorek Leny Knilli a Jany Kasalové je vnímání času, putování životem, pohyb a naše (možná marná) snaha tyto změny dokumentovat. Výstava vznikla ve spolupráci s Českým centrem Vídeň, Rakouským kulturním fórem a velvyslanectvím Rakouska v ČR. Kurátorkou je Camille Hunt. 

Lena Knilli se narodila se v Grazu, vyrostla v západním Berlíně, studovala v Berlíně a ve Vídni. Od roku 1992 do roku 2001 žila, tvořila a několikrát vystavovala v Praze. V Čechách pravidelně vystavuje dodnes. V jedné ze svých sérií prací z papíru znovu vytvořila staré veřejné hodiny, které našla vyřazené během svého pobytu v Praze. Jednalo se o jednoduché, kulaté, bílé plastové ciferníky s černými kolečky a křížem uprostřed. Ve své čisté a destilované podobě, tyto ciferníky symbolizují naši potřebu rozdělit život na jednotlivé čisté úseky činností v konkrétním čase a tím dát řád tomu, co obvykle nebývá snadno definovatelné.

V její verzi ciferníky postrádají hodinové ručičky. Hodiny tak nabízejí pouze potencionální pozice a situace v čase. Kolečka určující čas se k sobě přibližují nebo se od sebe oddalují – čas sice plyne, ale nepravidelně a subjektivně. Ciferníky se také objevují na rozevlátých sukních, které patří k dalším tématům autorky. Knilli se zabývá životností objektů, kterými se obklopujeme a oděvy, do kterých se halíme. Ty určují plynutí našeho času stejně jistě jako ručičky hodin, měření času tímto způsobem však není stejně lineární. Hodinové kruhy se mění skrze pohyby a záhyby – posouváme se stále dopředu, přestože se stále vracíme k minulosti a odkazujeme se na to, co již událo.

Jana KasalováJana Kasalová se narodila v Turnově a vyrostla v Železném Brodě, studovala a žila v Brně, Londýně, Paříži, Cuence a Madridu. Po návratu z ciziny v roce 2005 žije a pracuje v Praze. Ve vystavených pracích zaměřuje na naše místo v čase. Zasahuje do turistických tištěných map, řezem je přetváří do nových tvarů a konfigurací. Mění to, co se zdálo být neměnné a jasně definované. Začerňuje existující označení míst, neboť i ty se v průběhu času mění. Z map se stávají plochy přijímající abstraktní tvary, které nám již nemohou sloužit jako vodítko pro orientaci. Janu Kasalovou zajímá zejména oblast Sudet, která dnes tvoří hranici s Rakouskem. Dvoujazyčnost názvů zaniklých obcí zanechává v konkrétních místech svou stopu a ovlivňuje jejich identitu i přesto, že některá sídla již dávno neexistují.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

27.1.2012 17:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala