Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.1.2012 - 28.1.2012

CENTIMETR ZA DEN

Společná výstava autorek Leny Knilli a Jany Kasalové, která vznikla ve spolupráci s Českým centrem Vídeň, Rakouským kulturním fórem a velvyslanectvím Rakouska v ČR.

Tématem výstavy Centimetr za den autorek Leny Knilli a Jany Kasalové je vnímání času, putování životem, pohyb a naše (možná marná) snaha tyto změny dokumentovat. Kurátorkou výstavy je Camille Hunt. Ilustrační obrázek: Jana Kasalová, + Lena Knilli, Vlasy, 2010, 60 x 40 cm; industrypainter a lákový fix, tuš, papír

Lena Knili, Maedchen, rote Kreise, 2010Lena Knilli v jedné ze svých sérií prací z papíru znovu vytvořila staré veřejné hodiny, které našla vyřazené během svého pobytu v Praze. Jednalo se o jednoduché, kulaté, bílé plastové ciferníky s černými kolečky a křížem uprostřed. Ve své čisté a destilované podobě, tyto ciferníky symbolizují naši potřebu rozdělit život na jednotlivé čisté úseky činností v konkrétním čase a tím dát řád tomu, co obvykle nebývá snadno definovatelné.

V její verzi ciferníky postrádají hodinové ručičky. Hodiny tak nabízejí pouze potencionální pozice a situace v čase. Kolečka určující čas se k sobě přibližují nebo se od sebe oddalují – čas sice plyne, ale nepravidelně a subjektivně. Ciferníky se také objevují na rozevlátých sukních, které patří k dalším tématům autorky. Knilli se zabývá životností objektů, kterými se obklopujeme a oděvy, do kterých se halíme. Ty určují plynutí našeho času stejně jistě jako ručičky hodin, měření času tímto způsobem však není stejně lineární. Hodinové kruhy se mění skrze pohyby a záhyby – posouváme se stále dopředu, přestože se stále vracíme k minulosti a odkazujeme se na to, co již událo.

Jana Kasalová se ve vystavených pracích zaměřuje na naše místo v čase. Zasahuje do turistických tištěných map, řezem je přetváří do nových tvarů a konfigurací. Mění to, co se zdálo být neměnné a jasně definované. Začerňuje existující označení míst, neboť i ty se v průběhu času mění. Z map se stávají plochy přijímající abstraktní tvary, které nám již nemohou sloužit jako vodítko pro orientaci. Janu Kasalovou zajímá zejména oblast Sudet, která dnes tvoří hranici s Rakouskem. Dvoujazyčnost názvů zaniklých obcí zanechává v konkrétních místech svou stopu a ovlivňuje jejich identitu i přesto, že některá sídla již dávno neexistují.

Jana Kasalová se dlouhodobě také zabývá tvorbou neobvyklého druhu map. Autorka zaznamenává pohyby zvířat a tímto způsobem vznikají mapy, které nám neusnadní orientaci v prostoru, ale nabízí místo toho průchod našim instinktům z našeho podvědomí. Jana Kasalová nás stejně jako Lena Knilli nabádá k vnímání nejistoty a pomíjivosti času a prostoru i k přijmutí tohoto faktu.

Jana Kasalová, kresba a kombinovaná technika na čínském ručním papíře, 80x142 cm, 2011 Jana Kasalová, kresba a kombinovaná technika na čínském ručním papíře, 80x142 cm, 2011 Jana Kasalová, kresba a kombinovaná technika na čínském ručním papíře, 80x142 cm, 2011 Jana Kasalová, kresba a kombinovaná technika na čínském ručním papíře, 80x142 cm, 2011 Jana Kasalová, kresba a kombinovaná technika na čínském ručním papíře, 80x142 cm, 2011

Více fotografií k výstavě naleznete ZDE.

 

 


 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 6.1.2012
Do: 28.1.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala