Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.9.2012 18:30

ČEŠI V REPUBLICE - ČEŠI V ZAHRANIČÍ / ODCIZENÍ NEBO SOUNÁLEŽITOST?

Diskuse představí tři rozdílné životní osudy Čechů, kteří vycestovali do zahraničí. Odešli z Čech, aby se po letech vrátili a česká společnost je přijala s rozpaky.

Jaké to bylo opustit domov?
Jak se vyrovnávali s novým prostředím?
Stýkali se s českou komunitou?
Jak vnímali návrat do Čech?
Museli vysvětlovat, že život venku není snadný?
Je složité sžít se znovu s českou společností?
Vždyť jsou po letech zase doma, ale co to vlastně „doma“ znamená?
---

Na tato a další otázky se vám pokusíme odpovědět v diskusi, kterou moderuje publicistka Judita Matyášová. 

Panelisté:

Zuzana Marešová emigrovala v roce 1939. Sedmiletá Zuzana vycestovala v červenci 1939 vlakem do Anglie. Byla jedním z 669 židovských dětí, které zachránil Sir Nicholas Winton. Zuzany se v Anglii ujala šlechtická rodina, která se k ní chovala podle hesla: „Nejdřív jsme my Angličani, pak koně, psi, služebnictvo a pak vy, cizinci“. Měla štěstí, že se zachránila nejen ona, ale také její rodiče a sestry. Po válce se celá rodina vrátila do Čech. Zuzana si po návratu domů mnohokrát vyslechla výčitky jen kvůli tomu, že měla víc šancí na přežití než ostatní, kteří zůstali v Čechách. V 50. letech se Zuzana provdala a o pár let později, v roce 1968, opět uvažovala o emigraci, ale nakonec se rozhodla, že její domov je navždy v Čechách. 

Mirko Janeček odešel do exilu v roce 1948. Narodil se v roce 1927 v Bratislavě, v březnu 1948 se jako vysokoškolský student v Pardubicích veřejně postavil proti nastupující komunistické totalitě. Za účast na studentské demonstraci v Praze byl uvězněn, v červenu 1948 se mu podařilo přejít do Německa, později odešel do Švédska, kde začal s pomocí Olofa Palmeho vydávat krajanský zpravodaj československých studentů v exilu. V květnu 1951 vycestoval do Kanady. Mirko pracoval 28 let jako kanadský federální úředník pro asimilaci nově příchozí imigranty. Od roku 1966 vydával Kanadské listy, kde informoval o zajímavých osobnostech, které žijí nejen v Kanadě, ale i v dalších zemích. Poslední vydání listů vyšlo koncem roku 2008. Letos na jaře se Mirko Janeček natrvalo vrátil do Čech. 

Ludmila Stáňová emigrovala v roce 1969. V Čechách vystudovala elektrotechnickou školu se zaměřením na počítačové programování a analýzu. Pět let po maturitě, v srpnu 1969, emigrovala do Anglie. Získala místo u mezinárodní firmy Philips, provdala se a vedle péče o rodinu dál budovala kariéru. Ludmila studovala psychologii a začala se věnovat se rodinné terapii. Snažila se splynout s anglickou společností, jen sporadicky se stýkala s českou komunitou. V roce 1989 se vrátila do Čech, rozhodla se pro život na cestách, mezi Prahou a Londýnem. Od roku 2007 se začala aktivně podílet na dění v krajanské komunitě a stala se hlavní koordinátorkou česko-slovenského centra Velehrad v Londýně. 

Diskuze bude prenášená on line na webu Respekt.cz.

Připravilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Respekt v rámci projektu Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012, který se koná pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause.

Akce pod hlavičkou Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012 se budou konat na různých místech v Prahy v týdnu od 24. do 30. září 2012. Program koordinovaný Ministerstvem zahraničních věcí ČR zahrnuje slavnostní večer uspořádaný Národním muzeem v památníku na Vítkově, Mezinárodní krajanský festival, Konferenci Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, předání ceny Významná česká žena ve světě v Senátu Parlamentu ČR, přednášky v Náprstkově muzeu, akce pořádané obecně prospěšnou společností Dny české státnosti  a mnoho dalších. Akce završí slavnostní večer na Den české státnosti 28. září 2012 v historické budově Národního divadla za účasti významných osobností z veřejného života a Čechů ze zahraničí organizovaný obecně prospěšnou společností Dny české státnosti. 

Podrobnosti k programu naleznete na ZDE.  


 

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

25.9.2012 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala