Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2012 18:30

DANA KYNDROVÁ / RUSOVÉ… JEJICH IKONY A TOUHY

Pohled na ruskou společnost skrze fotografie, které odhalují návrat jak k pravoslaví, mesianismu, adoraci staronových politických i duchovních ikon, tak k patosu a k alkoholismu.

Fotografka Dana Kyndrová se věnuje tématu Rusové již přes třicet let. Jejím záměrem je pokusit se o určitý esej o životě ruského národa, počínaje sedmdesátými léty minulého století až do současnosti. Pohled na národ, který má potřebu ikon, svatých či politických - návrat k pravoslaví a přežívání starých či adorace nových politických ikon, ruský mesianismus, patos ale i alkoholismus. Jako u všech jejích dalších projektů ji však současně zajímají obecně lidské hodnoty, které čas či prostředí ovlivňují jen minimálně.

Přednáška je součástí doprovodného programu k výstavě MIMO ŠKOLY / ZA ŠKOLOU / SOUČASNÉ RUSKÉ UMĚNÍ, která představuje tvorbu pěti významných ruských umělců — Vladislava Jefimova, Kirilla Alexandrova, Vladimira Kuprjanova, Nikity Alexejeva a Viktora Alimpijeva. Kurátorem výstavy je ředitel Státního centra současného umění v Rusku (GCSI) Leonid Bažanov, výkonným kurátorem jeho zástupce Vitalij Pacjukov. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Českým centrem Moskva, je v galerii Českého centra Praha k vidění do 28. dubna.

Dana Kyndrová studovala obor ruština a francouzština na Filozofické fakultě UK v Praze, následovalo několik let, během nichž se věnovala výuce. Přestože fotografovat začala již v roce 1973, plně se fotografii začala věnovat až v roce 1992. Její tvorbě vždy dominovaly černobílé humanistické fotografie, které mohli diváci zhlédnout v rámci mnoha samostatných i kolektivních výstav po celém světě, dlouhodobě s ní spolupracují i Česká centra. Její dílo je zastoupeno v mnoha významných sbírkách – v Musée de l´Elysée sídlící v švýcarské Lausann, v Side Gallery v Newcastle, v Pařížské Bibliothèque Nationale, v New Yorském ICP, v Uměleckoprůmyslovém muzeu Praha či v Pražském domu fotografie. Dana Kyndrová za svou tvorbu obdržela několik ocenění, 7 cen v soutěži Czech Press Photo či hlavní cenu v národním kole Fujifilm Euro Press Photo Awards. Vydala řadu publikací a odborných článků. 

Více o práci Dany Kyndrové naleznete ZDE.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

20.4.2012 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala