Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.3.2011 18:00

DUŠAN KARPATSKÝ/ KŘEST KNIHY EPISTOLAR

Zveme vás na křest knihy Epistolar překladatele, kritika a publicisty Dušana Karpatského, který se dlouhodobě zajímal o státy bývalé Jugoslávie.

Dušan Karpatský je známý jako literární historik, bohemista a především popularizátor chorvatské kultury u nás a propagátor české kultury v Chorvatsku. Autor, původně pedagog působil v šedesátých letech jako redaktor Československého rozhlasu či měsíčníků Plamen a Sešity pro mladou literaturu, v nichž otiskoval své recenze a literární kritiky. První překlad z chorvatštiny do češtiny zveřejnil Dušan Karpatský v roce 1958. Dnes jeho bibliografie čítá 88 knih, sedm divadelních a 11 rozhlasových her. Absolvent Filologické fakulty Univerzity Karlovy, kde vystudoval češtinu a srbochorvatštinu, byl v roce 2003 oceněn Státní cenou za jeho dosavadní dílo v oblasti literárního překladu.

Stejně jako mnoho dalších autorů byl i Dušan Karpatský za normalizace pro oficiální struktury nežádoucí. Své překlady i vlastní práce otiskoval pod vypůjčenými jmény. Například užitečná literární encyklopedie pro mládež Malý labyrint literatury z roku 1982, mohla vyjít pod jeho jménem až ve svobodných poměrech.

Kniha Epistolar, která obsahuje autentické dopisy 144 spisovatelů, s nimiž byl D. Karpatský během padesáti let v kontaktu. Při jejich četbě si čtenář muže udělat obraz o událostech, společenských hodnotách a dynamice společenského života na Balkánském poloostrově.

VSTUP ZDARMA.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

29.3.2011 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala