Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.6.2012 19:30

FIKIRTE ADDIS / MÓDNÍ PŘEHLÍDKA / DOPORUČUJEME

České centrum Praha je partnerem módní přehlídky etiopské návrhářky Fikirte Addis, která se koná u příležitosti Světového dne proti dětské práci.

Kolekce z její značky Yefikir Design jsou oceňované po celém světě díky elegantnímu spojení tradičních vzorů se současnou módou. Na pražské přehlídce předvede své modely šité z ručně tkaných a vyšívaných látek, na jejichž výrobě se nepodílely děti.

Tradiční etiopské látky tkají velmi často právě dětští tkalci, z nichž se mnozí stali obětí obchodu s lidmi. S vidinou lepšího života odcházejí z venkova do měst, kde je však čeká otrocká práce bez možnosti návratu zpět k rodině. Fikirte Addis, původní profesí psycholožka a sociální pracovnice, se takovým dětem snaží pomoci. Současně prostřednictvím svých modelů zajišťuje publicitu a odbyt těm majitelům tkalcovských dílen, kteří se zaváží zaměstnávat místo dětí pouze dospělé.

Módní přehlídku bude doprovázet výstava fotografií dětských tkalců, jejichž život a práci v dílnách Addis Abeby zdokumentovala oceňovaná česká fotografka a novinářka Jarmila Štuková (Kovaříková). Po přehlídce vyhlásí Člověk v tísni výherce soutěže Najdi příběh dětské práce, kteří v září 2012 odjedou na studijní cestu na kakaové plantáže do africké Ghany. 

Přehlídku pořádá občanské sdružení TerryArts a Rozvojovka, informačně-vzdělávací sekce společnosti Člověk v tísni. Záštitu akci poskytlo České centrum v Praze.  

Světový den proti dětské práci připomíná, že čtvrt miliardy dětí denně pracuje v podmínkách, které ničí jejich zdraví, brání jim chodit do školy, a vystoupit tak z bludného kruhu chudoby, do níž se narodily. Etiopie přitom patří mezi desítku nejpostiženějších zemí na světě – pracuje tu přibližně polovina všech dětí.

Na problematiku dětské práce upozorňuje kampaň Stop dětské práci – je lepší chodit do školy, kterou vede společnost Člověk v tísni spolu se svými evropskými partnery.

Módní přehlídka se bude konat v Mramorovém sále paláce Lucerna.

Více informací ZDE.

 

 

Místo konání:

Palác Lucerna

Datum:

12.6.2012 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala