Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.12.2011 18:00

PROMÍTÁNÍ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ O OTTOVI WICHTERLEM

Jen málokterý český vědec se těší takovému uznání a popularitě, doma i v zahraničí, jako právě prof. Otto Wichterle. Přijďte se o něm dozvědět více!

V letošním roce si připomínáme 50. výročí jeho vynálezu měkkých hydrofilních kontaktních čoček a zároveň rok 2013 bude rokem nedožitých stých narozenin pana profesora. Česká centra tedy využila těchto dvou významných výročí a rozhodla se uspořádat spolu s Ústavem makromolekulární chemie Akademií věd ČR výstavu s názvem OTTO WICHTERLE / VĚDEC A VYNÁLEZCE věnovanou právě Otto Wichterlemu, jeho životu, životnímu dílu a jeho významu nejen pro svět vědy, ale i každodenní praktický život.

V rámci doprovodného programu jsme pro vás připravili projekci 3 unikátních filmů: 

WICHTERLE: PORTRÉT ČESKÉHO GÉNIA / film Tomáše Kudrny z roku 2005 (49 minut, © Armada Films)

ČESTNÍ OBČANÉ MĚSTA PROSTĚJOVA: AKADEMIK OTTO WICHTERLE / film Theodora Mojžíše z roku 1997 (pravděpodobně poslední z dokumentů natočených za života O. Wichterleho, 16 minut, © Mediaware)

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI: TŘI OŘÍŠKY PRO PANA PROFESORA / film Světlany Lazarové z roku 2000 (20 minut, © Fontis)

Po skončení projekcí proběhne beseda o výstavě.

Český chemik a vynálezce Otto Wichterle se narodil v roce 1913 v Prostějově a zemřel roku 1998 ve Stražisku. Byl profesorem Vysoké školy chemicko- technologické v Praze a předsedou ČSAV v letech 1989-92. Byl zakladatelem a do roku 1970 ředitelem Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály. V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první „čočkostroj“ sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů. Příběh profesora Wichterleho není jen příběh o houževnatosti vědce, ale i příběhem boje s lidskou hloupostí, nepoddajnosti agresivním ideologiím a o schopnosti udržet si skromnou důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nebo pozice na společenském žebříčku – byly výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled nesmírné trpělivosti.

Foto: ÚMCH AV ČR

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

15.12.2011 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala