Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.1.2016 - 27.2.2016

FOTOGRAFIE / TASSOS VENETSANOPOULOS

První lednová výstava v naší galerii představí snímky řeckého fotografa Tassose Venetsanopoulose.

 

Vystavené fotografie tvoří momentky pořízené v Athénách mezi lety 1990 až 2015. Autor na nich zachycuje město prostřednictvím černobílých, vysoce kontrastních snímků. Přináší nevšední pohled na obyčejné lidi. Z ulic rušné metropole však díky nečekanému protikladu vyvěrá ticho. Kombinace zašlé slávy a jasné současnosti působí ve výsledku značně melancholicky.

„Athény nejsou nepředvídatelné pro nás, kteří tady žijí, ale snažil jsem se je vidět právě jako návštěvník. Procházíte se podél úžasných archeologických nalezišť a všude kolem vidíte ruiny, ale ve srovnání s jinými evropskými městy zde chybí jednota“, popisuje svůj inspirační zdroj sám autor.

Při pouhé procházce vidíte obrazy lidí, kteří žijí a procházejí Athénami, lidí bez domova, drogově závislých, obyčejných i výjimečných lidí. Nikdy byste jako obyvatel města nepomyslel, že i takové jsou Atény,“ dodává Tassos Venetsanopoulos.

Autenticitu snímků podporuje i výběr monochromních barev. Umělec prohlašuje, že černá je abstraktní a nevypadá jako součást historie západní civilizace, ba právě naopak. Působí jako nadčasová tradice, o kterou podle jeho slov Řekové přišli.

O autorovi

Tassos Venetsanopoulos se narodil v roce 1950 v Aténách. Vystudoval ekonomii na univerzitě v Aténách (University of Athens) a v roce 1977 začal pracovat jako fotograf a redaktor v periodiku Technical Press. V roce 1989 se zúčastnil fotografického semináře Platona Rivelise, který velmi ovlivnil jeho názor na fotografii. Od roku 2000 do roku 2012 pracoval v řeckých vydáních časopisů NATIONAL GEOGRAPHIC & TRAVELLER. Jeho fotografie byly publikované také například v časopisech 4WHEELS, TRAVELLING, FLIGHT, BOAT & SEA neboTHE HELLENIC MOTORRAD.

Více o autorovi naleznete na jeho webových stránkách.

 

Tisková zpráva k výstavě zde.

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 22.1.2016
Do: 27.2.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala