Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.11.2012 17:00

FRÉMOK / KOMENTÁŘ KURÁTORKY A AUTORŮ K VÝSTAVĚ

Komentář kurátorky a tří z autorů k výstavě valonské komiksové tvorby profesionálních i handicapovaných umělců FRÉMOK: MATCH DE CATCH.

Výstavu FRÉMOK: MATCH DE CATCH pro diváky okomentuje kurátorka Anne-Françoise Rouche  a tři vystavující umělci: grafik Luc Bienfait, historik umění a komiksový scénárista Erwin Dejasse a komiksový výtvarník Olivier Deprez. 

FRÉMOK: MATCH DE CATCH / VALONSKÝ KOMIKS 

Netradiční výstava v rámci KomiksFEST!u 2012 představuje výsledky spolupráce profesionálních a handicapovaných valonských komiksových umělců.

Frémok, jinak skrytý pod zkratkou FRMK, vznikl v roce 2002 spojením dvou komiksových skupin, Fréonu (Brusel) a Amoku (Paříž) jako vydavatelství řízené samotnými autory s velmi přesně vymezenou politikou pohledu na věc. Usilují o propojování uměleckých směrů, interakci s jinými výrazovými prostředky, experimenty s formou, grafikou, sekvencí a scénografií. Komiks si pak vybrali proto, že jim umožňuje odhalit věci, které se odmítají vyjevit jazyku, nikoliv však zraku. I proto publikují poměrně málo, ale s velkou péčí a neobvyklými redakčními a koncepčními nároky. Což potvrzuje i kniha k chystané výstavě s všeříkajícím názvem Match de catch à Vielsalm (Zápas ve volném stylu na Vielsalmu).

Právě ve Vielsamu sídlí umělci s mentálním postižením z neziskové organizace La „S“ Grand Atelier, kteří spojili síly s profíky z Frémoku na svém prvním komiksovém projektu. Ten ve výstavních prostorách Českého centra doplní i skulptury, hudba a filmy. A protože Frémok s nadsázkou prezentuje komiks jako bojové umění, bude tu hostovat bijec Hulk Hogan, vojáci z Ardenské ofenzívy a samozřejmě akční hvězda Jean-Claude „Svaly z Bruselu“ van Damme. 

Výstavu připravilo České centrum v Bruselu a v Praze ve spolupráci se Zastoupením Valonsko-Brusel a s KomiksFEST!em 2012. V rámci doprovodného programu se v Českém centru Praha odehrají také tradiční Kreativní hry s uměním 2. listopadu mezi 10. a 17. hodinou a ten samý den hned poté také komentář autorů několika exponátů k výstavě. 

 Výstava v Praze se uskuteční v rámci festivalu KomiksFEST! 2012 a záštitu nad ní převzala velvyslankyně Belgického království, J.E. Françoise Gustin. Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

2.11.2012 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala