Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.10.2011 18:30

GRÓNSKÉ MÝTY A POVĚSTI

Nenechte si ujít přednášku velvyslance České republiky v Dánsku Zdeňka Lyčky o mýtech a pověstech Inuitů.

Mýty, pověsti a bajky byly odjakživa nedílnou součástí života Inuitů usazených v drsném arktickém prostoru. O jejich uchování pro moderní dobu se zasloužil zejména dánsko‑grónský polární badatel Knud Rasmussen, který posbíral a do dánštiny přeložil většinu grónských mýtů a pověstí. Tak přispěl nejen k hlubšímu poznání malého, ale hrdého a statečného národa, ale také obohatil svět literatury o podivuhodnou vypravěčskou tradici. Z jeho rozsáhlého díla vznikl český výbor nazvaný Grónské mýty a pověsti, který přeložili Viola a Zdeněk Lyčkovi. Výbor vyšel knižně v nakladatelství Argo v roce 1998 (2. vydání 2007) s ilustracemi akademického malíře Martina Velíška.

Původní obyvatelé polárních končin, Inuité, neměli život lehký. A stejně jako byl jejich životní prostor drsný a nepřívětivý, tak ani jejich vyprávění není o nic mírnější…

PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě a moderní filologii (angličtina-dánština) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (doktorát ze severské literatury). Pracoval jako systémový inženýr v Paláci kultury a Hotelu Intercontinetal, po sametové revoluci nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1991-96 působil na Velvyslanectví ČR v Kodani, v letech 1998-2002 jako ředitel Českého centra ve Stockholmu a od roku 2008 je velvyslancem ČR v Dánsku. Překladatel severské a angloamerické literatury, v roce 1998 obdržel tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna za překlad knihy Knuda Rasmussena Grónské mýty a pověsti. V roce 2011 přešel na lyžích grónský ledovec.

 

Přednáška je partnerskou akcí 2. ročníku festivalu Dny Severu, který organizuje Skandinávský dům. Připravte se na opravdu nabitý program –  maratón severských akcí začíná v pondělí 3. října a potrvá do neděle 16. října.

 

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

13.10.2011 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala