Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.1.2011 18:30

INVENTURA / DOBÝVÁME VEŘEJNÝ PROSTOR

Přijďte se seznámit s občanským sdružením Inventura, které podporuje a prezentuje uměleckou tvorbu lidí s mentálním hendikepem!

 

Program večera:

18:30 – 19:30 / divadelní workshop

19:30 / filmová projekce a debata / K vidění bude vedle několika animovaných prací i úspěšný film Pozemšťané, koho budete volit? Film vznikl v inventurní dokumentární dílně pod vedením režisérky Lindy Jablonské. Po promítání proběhne beseda s autory filmu, stážisty Inventury.  

Pozemšťané, koho budete volit? Dokumentární projekt, jehož tvůrci jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě, neboť mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby neměli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost, vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky. V šestiměsíční dílně o. s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním postižením se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - voleb do Poslanecké sněmovny ČR. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“. (Zdroj www.csfd.cz)

Trailer filmu ZDE.

Občanské sdružení Inventura vzniklo v listopadu 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti. Podporujeme umělecké aktivity lidí s mentálním a kombinovaným hendikepem, organizujeme pro ně tvůrčí dílny v Praze i v dalších regionech, spolupracujeme s organizacemi i jednotlivci v zahraničí a představujeme zajímavé tvůrčí projekty české veřejnosti během významných kulturních akcí s mezinárodní účastí. Více informací: www.inventura.org 

Akce probíhá jako součást programu Českého centra Praha ARCHA POMOCI.   

ARCHA POMOCI 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

25.1.2011 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala