Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.9.2015 18:00

JAK H. CH. ANDERSEN KE KOMIKSU PŘIŠEL

Nakladatelství Grada vás ve spolupráci s Českým centrem Praha, Skandinávským domem a Dánským velvyslanectvím srdečně zve na představení nové komiksové série v rámci Týdne Hanse Christiana Andersena.

Nakladatelství Grada a Skandinávský dům představují novou komiksovou sérii, která začíná vycházet v roce H. Ch. Andersena (210. výročí narození a 140. výročí úmrtí). Dílo slavného dánského pohádkáře se dotklo snad každého čtenáře, a to jak v původní literární podobě, tak i v mnoha dalších zpracováních. Půvabná a vtipná série kreslených příběhů nabízí další příležitost k seznámení se známými příběhy. Komiksové album je určeno pro děti každého věku – autorovi se podařilo vytvořit nejen zábavné komické situace pro malé čtenáře, ale také literárněvědní narážky pro dospělé. 

Kouzelný klobouk (1. díl)

Komiks francouzského ilustrátora a dánského spisovatele volně interpretuje Andersenovy pohádky zasazené do fiktivního dobrodružného příběhu malého Hanse Christiana, který od svého dědečka dostane kouzelný klobouk. Ten, kdo si ho nasadí, se ocitne ve světě své vlastní fantazie. Dosud obyčejný kluk se tak díky své fantazii ocitá v literárním světě známého pohádkáře. Originální komiksový příběh propojuje prvky světoznámých pohádek s volnou fantazií způsobem, který čtenáři připomíná moderní přístup samotného Andersena.  Dozvíme se, jak dědeček ke klobouku přišel, staneme se svědky boje se zlem ztělesněným chamtivou hostinskou a jejím synem a na přednášce v divadle se setkáme s duchy literárních velikánů.

Ukrytý rukopis (2. díl)

Před dvěma sty lety byl H. Ch. Andersen obyčejný malý kluk, dokud nedostal od svého dědečka kouzelný klobouk. Díky jeho moci se potkal s nejpodivuhodnějšími a nejúžasnějšími pohádkovými bytostmi jako ošklivým káčátkem, malou mořskou vílou a mnoha dalšími.V tomto komiksovém albu se Hans Christian Andersen junior chce stát divadelním hercem. S trochou štěstí získá malou roli, ale všechno se bohužel vyvine jinak. V novém dobrodružném příběhu se setkáme s Jeanem Laplumem, Primadonou, Heinzem, rodiči H. Ch. Andersena a dalšími zajímavými postavami. 

H. Ch. Andersen junior a bratři Grimmové (3. díl)

H. Ch. Andersen junior je kluk jako každý jiný, dokud nedostane od svého dědečka kouzelný klobouk. Díky klobouku a své kouzelné fantazii zažije ta nejúžasnější dobrodružství. V tomto komiksovém albu je malý H. Ch. Andersen junior vyslán na nebezpečnou cestu poštovním dostavníkem a lodí do Kodaně. Jeho otec se vrátil z války domů zraněný a matce nezbývá nic jiného než poslat H. Ch. juniora do hlavního města, aby požádal svoji tetu o peníze. Junior se ve městě se setká s bratry Grimmovými, a když si náhodou vymění klobouky, začnou se dít neuvěřitelné věci. 

H. Ch. Andersen junior a mnichovo tajemství (4. díl)

H. Ch. Andersen junior je kluk jako každý jiný, dokud nedostane od svého dědečka kouzelný klobouk. Díky klobouku a své kouzelné fantazii zažije ta nejúžasnější dobrodružství.V tomto komiksovém díle se H. Ch. Andersen junior setká se záhadným a strašidelným mnichem, jehož tajemství mu otevře bránu do pekla, kde přijde o to nejcennější, co má. 

H. Ch. Andersen junior Můj kamarád Viktor (5. díl)

Mladého H. Ch. Andersena unese v Dánsku Napoleonova armáda a odveze ho do Paříže, kde jej vyhodí na ulici, bez peněz a příbytku. Andersen se tam setká s mladým Viktorem Hugem a jeho přítelkyní Cosette.Mladý Viktor rád vypráví klukům z pařížských ulic své historky a pomůže juniorovi najít stravu a ubytování. S Viktorovou pomocí se Andersen junior také naučí vyprávět příběhy a oba chlapci pak společně vyprávějí úžasné pohádky. Z obou kluků se brzy stanou kamarádi, kteří spolu soupeří i spolupracují, a oba se předhánějí v tom, kdo z nich přidá ke společnému příběhu pozoruhodnější zápletku.

O autorech:

Thierry Capezzone

 Narodil se roku 1963 v Lyonu ve Francii. Již 20 let působí jako ilustrátor komiksů například pro belgický Spirou et Fantasio a řadu dalších evropských komiksových časopisů. Od roku 2000 učí obor animace na Střední odborné škole umělecké a textilní v Odense. Poznávací znamení: miluje čokoládovou pěnu…

Jan Rybka 

Narodil se roku 1979 v Horsens a vyrostl v idylické vesničce jménem Gedved v Dánsku. V roce 2001 se na něj Thierry obrátil, aby mu pomohl s rukopisem k H. Ch. Andersenovi juniorovi. Jeho poslední publikací je časopis Inc, 2003…Poznavácí znamení: na svůj věk má nezvykle vysoké kouty.

---

O společnosti GRADA Publishing:GRADA Publishing, a.s. si za dobu své existence od roku 1991 vybudovala pozici renomovaného nakladatelského domu a největšího tuzemského nakladatele odborné literatury. Ročně vydává téměř 400 novinek z více než 40 oborů a v celkem 152 edicích. Od roku 2015 společnost postupně expanduje do dalších oblastí. Jako první v tomto roce představila speciální značku COSMOPOLIS, která čtenářům přináší zahraniční i českou beletrii všech žánrů. Druhou v řadě uvádí značku pro dětskou knihu s názvem BAMBOOK. Ta představuje dětským čtenářům české i zahraniční autory a ilustrátory. Třetí značkou je ALFERIA, literatura poznání, a knihy z oblasti rozvoje osobnosti, harmonie duše a těla, a alternativního vědění.Pod svou mateřskou značkou GRADA samozřejmě i nadále přináší kvalitní odbornou literaturu ze všech odvětví a oblastí lidské činnosti. Více na www.grada.cz.

---

Akce se koná v rámci festivalu Týden H. Ch. Andersena, který je součástí literární kampaně #ReadNordic.

Více na

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

23.9.2015 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala