Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.3.2011 14:00

JEDEN SVĚT / JAK SE DĚLÁ FESTIVAL?

Diskuse s organizátory festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, pořádaný společností Člověk v tísni.

Rádi byste věděli, co vše se skrývá za přípravami úspěšného mezinárodního filmového festivalu? Chcete nahlédnout do festivalového zákulisí? Dozvědět se, jak dopadl letošní ročník? Přijďte do Českého centra Praha a sami se můžete zeptat na vše, co vás zajímá.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT, konaný pod záštitou Václava Havla a pořádaný společností Člověk v tísni, je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Každoročně ho navštíví více než sto tisíc diváků a divaček. Polovinu z nich tvoří publikum sítě regionálních festivalů, která se letos rozrostla na třiatřicet českých a moravských měst.

Cílem aktivit Jednoho světa je povzbuzovat ve svých divácích a divačkách pocit spoluzodpovědnosti za chod společnosti a podporovat v nich občanský aktivismus. V rámci festivalu je udělována dosud jediná česká mezinárodní lidskoprávní cena Homo Homini.

Neoddělitelnou součástí Jednoho světa jsou diskuse s festivalovými hosty po projekcích a panelové debaty s experty, projekce pro základní a střední školy a spolupráce s vysokými školami. Projekt Dějiny, film a lidská práva usiluje o to, aby se semináře o lidských právech ukotvily ve výuce na českých vysokých školách.

Pro Jeden svět je důležitá rozsáhlá mezinárodní spolupráce. Již pátým rokem se uskuteční Jeden svět v Bruselu, konaný pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzeka a Václava Havla. Poskytuje také metodické vedení při zakládání nových filmových festivalů v zahraničí. Jeden svět je jedním ze zakládajících členů Asociace lidskoprávních festivalů, která sdružuje dvaatřicet festivalů z celého světa.

V Praze festivalový tým celoročně pořádá pravidelné projekce Máte právo vědět – filmově-debatní čtvrtky, které v podobě panelových debat zprostředkovávají veřejnosti širší souvislosti místních i mezinárodních lidskoprávních kauz, které jsou českými médii často opomíjeny.

Více o festivalu se dozvíte ZDE.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

29.3.2011 14:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala