Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.11.2014 16:30

JIŘÍ VODIČKA VIOLINO SOLO / SLAVNOSTNÍ KŘEST CD

Přijměte srdečné pozvání na slavnostní křest CD JIŘÍ VODIČKA VIOLINO SOLO, které vydává firma Supraphon.

Jiří Vodička patří k nejvýznamějším českým houslistům. Již v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích – například v roce 2000 hned několika, a to v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, Prague Junior Note a Čírenie talentov; o rok později pak opět prvními cenami v soutěžích Čírenie talentov a  v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, kde dokonce obdržel titul absolutního vítěze. V roce 2002 získal první cenu na mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec a v témže roce i cenu pro nejlepšího účastníka houslových kurzů Václava Hudečka. Titul absolutního vítěze si odnesl také v roce 2004 z prestižní Mezinárodní houslové soutěže Louise Spohra v německém Výmaru.

Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu, Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007, tedy svých 19 letech, zde uzavřel studium magisterským titulem. Od té doby se naplno věnuje sólové koncertní dráze. Spolupracuje s předními českými pianisty – M. Kasíkem, A. Skoumalem a L. Vondráčkem. V roce 2002 byl Vodička jmenován sólistou Janáčkovy filharmonie Ostrava, se kterou koncertuje doma i v zahraničí. Pravidelně spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem FOK, Českým komorním orchestrem, orchestrem Národního divadla a dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Heiko M. Försterem, Jakubem Hrůšou, Ondřejem Kukalem, Tomášem Netopilem, Stanislavem Vavřínkem, Petrem Vronským, Andreasem S. Weiserem a jinými. Mnohé z jeho koncertů byly také natočeny Českou televizí a Českým rozhlasem.

V roce 2008 se Jiří Vodička zúčastnil evropského kola světově proslulé soutěže Young Concert Artists v německém Lipsku. V konkurenci několika set soutěžících z Asie a Austrálie získal první cenu s postupem do finále v New Yorku. Odtud si v roce 2009 přivezl druhou cenu. Jiří Vodička bývá pravidelně zván na významné festivaly – například Pražské jaro, Mladá Praha, Grand Festival of China, Hohenloher Kultursommer, Choriner Musiksommer. Byl pozván, aby zahájil mezinárodní festival Musiktage Salzgitter. Pravidelně koncertuje v Číně jako host Wuhanské filharmonie s dirigentem Jamesem Liu Pengem.

Vedle sólistických aktivit se Vodička věnuje i komorní hře a je členem Smetanova tria od roku 2012. Od roku 2009 působí i jako pedagog na Pražské konzervatoři.

Více informací naleznete zde.

---

 Tento program vznikl ve spolupráci s firmou Supraphon a Florian Haug Konzertagentur.

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

11.11.2014 16:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala