Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.11.2009 - 2.1.2010

VÝSTAVA KÁJA SAUDEK & 60’s

Multimediální výstava toho nejlepšího od krále českého komiksu nejen baví, ale i provokuje. Výstavu pořádá společnost Arbor vitae societas ve spolupráci s Českým centrem Praha.

Kája Saudek si díky svým kvalitám vysloužil titul krále českého komiksu, a přestože se tomuto médiu dnes věnuje i řada zdejších kreslířů, žezlo mu z ruky ještě nikdo nevyrazil. Saudek je nejzásadnější český komiksový výtvarník, jeho seriály mi jako chlapci otevřely dveře do úžasného světa plného energie, nápadů, představivosti a nedostižného mistrovstv uvádí Jiří Grus, stěžejní představitel současné generace komiksových výtvarníků a autor série Voleman.

Kája Saudek byl však nejen autorem smělých  - a tudíž předčasně zastavených - komiksů jako Honza Hrom (1968) či Pepík Hipík (1969), ale také zdatným propagačním grafikem a uměleckým solitérem schopným se úspěšně pohybovat mezi filmem, užitou grafikou a ilustrační tvorbou. Jeho nezanedbatelný přínos v této oblasti vyzdvihuje právě výstava Kája Saudek and 60s aneb Zlatá šedesátá komiksově!, která se uskutečnila v pražském Českém centru v Rytířské ulici od 20. listopadu do 2. ledna 2010. Z ní je patrné, že autorova vrcholná díla vznikla většinou v průběhu šedesátých let, díky čemuž se v nich prolíná jak uvolněnost tehdejšího ovzduší, tak Saudkova výtvarného rukopisu. Ten má neuvěřitelný erotický náboj, a to jak obsahem, tak celkovým výrazem.

Výstava přináší řadu veřejnosti zcela neznámých a dosud nepublikovaných Saudkových prací. Takovou položkou je například soubor fotografií kreslířova dvojčete, dnes světově uznávaného fotografa Jana, které Kája dokresloval a do nichž vpisoval dialogy v bublinách. Díky těmto zásahům získávají snímky s filmovou atmosférou nový, často zlehčující či ironizující obsah. „Můj bratr byl když ne geniální, tak pologeniální, měl nesmírnou představivost a uměl výborně kreslit. Měl ty ženské v ruce jako málokdo,“ uvádí fotograf Jan Saudek. Bohužel část těchto komiksových fotografií zkonfiskovala roku 1964 StB, jíž se činnost svobodomyslných dvojčat příliš nezamlouvala.

U příležitosti výstavy vychází i obsáhlý katalog Saudkova díla, za jehož podobou stojí přední český grafický designér Štěpán Malovec, mimo jiné autor nového loga a vizuálního stylu České televize.

 

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 20.11.2009
Do: 2.1.2010

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala