Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2014 - 30.10.2014

KATICI, TY TO ZVLÁDNEŠ

Výstava ilustrací autobiografické knižní série o dětství a dospívání romské holčičky Katici od švédské autorky Katariny Taikon.

Iniciátorem původní výstavy o Katici je umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu. Unikátní sbírka vznikla pod kurátorským vedením Marii Lind a Angeliky Ström a představuje fenomén dětské literární postavy Katici, kterou stvořila švédská romská spisovatelka Katarina Taikon. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

Výstavu o Katici tvoří knižní vydání z různých zemí, originální ilustrace Björna Hedlunda, plakáty divadelních inscenací inspirované dílem o Katici, ale také televizní zpracování Katicina příběhu z roku 1979.

Literární příběh o Katici se odehrává v předválečném Švédsku a začíná v dětském domově, odkud se dívka posléze dostane zpátky ke své rodině. Pražskou výstavu doplní fotografie slovensko-izraelské umělkyně a kurátorky Tamary Moyzes z cyklu „Rodinná pohoda“, které reflektují situaci, kdy mezi dítě a rodinu vstoupí dětský domov.

Na výstavě v Českém centru se podílí také Muzeum romské kultury v Brně, které zapůjčilo ze své sbírky soubor kreseb romských dětí z 1. Základní školy ve slovenských Jarovnicích. Žáci této školy doprovodili svými ilustracemi i české vydání prvního dílu série o Katici z roku 1999. Další díly v češtině zatím publikovány nebyly.

Katarina  Taikon se narodila se v roce 1932 ve stanu u švédského města Örebro. Číst a psát se naučila teprve v dospělosti. První knížka pod názvem Cikánka jí vyšla v roce 1963, kdy jí bylo jednatřicet let. Doslova přes noc se tehdy Katarina Taikon díky své prvotině stala symbolickou mluvčí švédských Romů a přední bojovnicí za lidská práva romské menšiny ve švédské společnosti.

„Neříkám nic, co by nebylo zapsáno v listinách OSN. Na ten úžasný nápad s lidskými právy už přišli jiní. Já jen chci, aby se ke všem lidem přistupovalo stejně,“ prohlásila Katarina Taikon v rozhovoru pro rozhlas v roce 1975.

Největšího ohlasu se dočkala její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky Katici, která vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

„Píšu o stejných tématech jako ve svých polemických knihách, ale v docela jiné formě. Psát o Katici je úžasný zážitek, jako když si dopřejete palačinky se šlehačkou a zmrzlinou. Dostávám tisíce dopisů od dětí, které moc dobře rozumí tomu, že lidé potřebují střechu nad hlavou, potřebují se vzdělávat a potřebují pracovat. Odborníci k týmž závěrům dospívají po mnohaletém bádání.“

V roce 1982 prodělala Katarina Taikon zástavu srdce a upadla do komatu. Vědomí už nenabyla a zesnula v roce 1995. V úterý 29. července 2014 by se dožila dvaaosmdesáti let.

V češtině vyšel v roce 1999 první díl série o Katici v překladu Venduly Bohuslavové. Švédské velvyslanectví na výstavě v Českém centru Praha představí knižní vydání a ilustrace této unikátní knižní řady. Kromě Prahy bude výstava k vidění i v brněnské centrále občanského sdružení IQ Roma.

Švédským iniciátorem projektu je umělecká galerie Tensta Konsthall ve Stockholmu ve spolupráci s velvyslanectvím Švédska v Praze.

Švédským iniciátorem projektu je umělecká galerie Tensta Konsthall ve Stockholmu ve spolupráci s velvyslanectvím Švédska v Praze.

      

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 15.10.2014
Do: 30.10.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala