Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.11.2011 17:00

UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Druhá komentovaná prohlídka a debata s jedním z kurátorů výstavy Radimem Kopáčem.

České centrum Praha představuje v rámci festivalu KomiksFest! pestrou přehlídku současného českého komiksu a výtvarného umění, které s prvky a postupy komiksu pracuje. Výstavu s názvem UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ připravili kurátoři Eva Janáčová a Radim Kopáč. Součástí expozice je interaktivní prostor ZLOČIN V PŘÍSTAVU vytvořený přímo pro prostor galerie Českého centra Praha autorskou dvojicí Lukášková – Jerie.

Pestrá přehlídka současného českého komiksu a výtvarného umění, které s prvky a postupy komiksu pracuje, představuje deset autorů (autorských dvojic), byla premiérována na podzim 2009 v Českém centru ve Varšavě a od té doby oběhla dalších šest destinací po celém světě; v Českém centru Praha má tento výstavní projekt svoji derniéru.

Výstava UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ sleduje komiks a výtvarné umění v těch bodech, kde spolu souvisejí, ovlivňují se a prolínají. Přitom se snaží předvést výrazovou šíři – od Martina Velíška a Michala Machata přes Josefa Bolfa, Karla Jerieho, Adolfa Lachmana nebo Petra Nikla po výše jmenované autory. Cílem výstavy není komplexnost, ale o ukázka možností jedinečného média.

Radim Kopáč pracuje jako redaktor, editor, literární a výtvarný kritik. Publikuje v novinách (Mf Dnes) i odborném tisku (Dějiny a současnost). Napsal několik knižních rozhovorů (mj. s B. Grögerovou, J. Kovandou, P. Králem a B. Nuskou). Naposledy vydal tituly Vrchlický erotický. Rytíř Smil a další erotika připisovaná Jaroslavu Vrchlickému (s J. Schwarzem, 2011), Létavice touhy. Erotismus v dílech Zbyňka Havlíčka, Jany Krejcarové a Egona Bondyho (2011) a Pohlavní sklony v pořádku? Erotika v kultuře, kultura v erotice (v českém kontextu po roce 1989) (s J. Schwarzem, 2011). Od roku 2010 zaměstnanec Ministerstva kultury ČR a editor časopisu Živel.

Výstava je součástí festivalu KomiksFest!. 

VSTUP ZDARMA

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

22.11.2011 17:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala