Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.12.2011 17:00

KŘEST KNIHY / VELVYSLANCI I BEZ DIPLOMATICKÉHO PASU

Zveme vás na křest knihy VELVYSLANCI I BEZ DIPLOMATICKÉHO PASU, kterou představí její autorka Linda Štucbartová.

Účast na křestu knihy přislíbila významná česká novinářka, humanitární pracovnice a zakladatelka sdružení Berkat Petra Procházková, zakládající partnerka advokátní kanceláře Glatzová & Co a odbornice na diplomacii a mezinárodní právo Vladimíra Glatzová a přední český odborník na problematiku vyjednávání a spolumajitel společnosti Interquality Vladimír Nálevka.

VELVYSLANCI I BEZ DIPLOMATICKÉHO PASU od autorky Lindy Štucbartové je knihou 21 rozhovorů s osobnostmi, které proslavily naši zemi v zahraničí. Patří mezi ně člen Národní ekonomické rady vlády ČR a hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček, bývalý hlavní vyjednavač s Evropskou unií, a státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička, světoznámá harfenistka Kateřina Englichová či Šimon Pánek z nadace Člověk v tísni. Knihu vydává nakladatelství SLON v polovině prosince. 

Autorka knihy k jejímu vzniku řekla: "Pět let jsem působila ve vedoucí funkci na Diplomatické akademii Ministerstva zahraničních věcí, po odchodu na mateřskou dovolenou jsem začala přednášet předmět Úvod do diplomacie na různých vysokých školách. Potkávala jsem mladé lidi, kteří toužili po diplomatické kariéře. Jejich představa o tom, jak vlastně takové povolání či spíše poslání diplomata vypadá v praxi byla kupodivu velmi neurčitá. Docházelo navíc k jistému paradoxu – čím více získávala práce diplomata na atraktivnosti v široké veřejnosti, tím méně byla dostupná pro případné zájemce o tuto životní dráhu. Diplomatická akademie přijímá velmi omezený počet studentů – 10 až 15 ročně. Bývají však i roky, kdy veřejné výběrové řízení není vyhlášeno vůbec. Naposledy se tak stalo v roce 2010, a to z důvodu nutnosti snižovat počet úředníků zaměstnaných ve státní správě. V rámci svých přednášek o diplomacii jsem se snažila studentům ukázat, že v případě zájmu o mezinárodní vztahy existují i další možnosti a cesty, kterými se mohou vydat, pokud chtějí působit v oblasti mezinárodních vztahů. Na příkladech mnoha různých profesí jsem se snažila ukázat, že člověk nemusí být „diplomatem“ z povolání, aby mohl cestovat, pomáhat nebo vykonat něco dobrého pro svoji mateřskou zemi.

Možnosti dnešních studentů jsou nepoměrně větší ve srovnání s generacemi předchozími, ne vždy jsou však bohužel schopni je plně využívat. Je možné, že to vyplývá z přemíry variant a možností, která může být někdy až paralyzující a mladého člověka dovést paradoxně až k pasivitě. Takováto pasivita bývá obvykle doprovázena kritikou poměrů, stávající situace. Od studentů jsem často slýchala povzdechy: „kariéru není v dnešní době možné udělat bez vlivných konexí a známostí“. Tento pesimismus a studentská skepse stály u zrodu myšlenky ukázat svět diplomacie zevnitř. Rozhodla jsem se poněkud jinak než by se dalo očekávat, představit jeho současné významné aktéry. Oslovila jsem dvě desítky Čechů a Češek, kteří dosáhli významného úspěchu ve svém kariérním směřování, abych se jich zeptala i na to, jak vnímají dnešní svět, zda a jak vytváří kariérní příležitosti pro mladé lidi. Celkem kniha obsahuje 21 rozhovorů (z nichž některé byly provedeny na dálku) z období října 2010 až února 2011."

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

21.12.2011 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala