Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.5.2014 18:00 - 20:00

LARS NORÉN: 70

Přehlídku Lars Norén: 70, připomínající jubileum švédského dramatika, zahájí promítání filmu Detaily v Českém centru Praha.

LARS NORÉN: 70
5.–7. května 2014

Lars Norén, nejúspěšnější, nejuznávanější a zároveň nejkontroverznější švédský dramatik přelomu tisíciletí, oslaví letos v květnu 70. narozeniny. Držitel Severské ceny Švédské akademie („malá Nobelovka“) za rok 2003 je považovaný za pokračovatele strindbergovské a bergmanovské tradice švédského divadla, sám přitom často přitahuje nejrůznější skandály. U nás je Norén skoro neznámý a na jevištích neuváděný. Na svém kontě má přes 80 divadelních a televizních her, mnoho z nich se dočkalo inscenování téměř po celém světě.


Divadlo NaHraně připravuje spolu s Divadlem LETÍ, Velvyslanectvím Švédska v Praze, Skandinávským domem a Divadlem Kampa u příležitosti 70. narozenin nejvýznamnějšího současného švédského dramatika sérii scénických čtení, projekcí a přednášek.


Program:


5. 5. 2014, České centrum Praha, 18:00 / Slavnostní zahájení a film
Detaily (Detaljer)

Milostné i pracovní vztahy čtyř lidí se v průběhu deseti let proplétají a zase míjejí, aby nakonec všichni čtyři skončili ve stejném osamění jako na začátku.
Film z roku 2003 vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry Larse Noréna a byl nominován na 1. cenu na festivalu v Moskvě (2004).
Režie: Kristian Petri
Scénář: Jonas Frykberg
Hrají: Michael Nyqvist, Jonas Karlsson, Valter Skarsgård, Gustaf Skarsgård, Leif Andrée, Pernilla August, Michalis Koutsogiannakis
Švédsko, 2003, 111 min., české titulky


6. 5. 2014, Studio Švandova divadla, 20:00 / divadlo
O lásce (Om kärlek)
Šest lidí v současném Stockholmu. Dva rozpadající se vztahy, jeden vznikající... nebo dva? Tři? Rozpadají se všechny, nebo všechny teprve vznikají? Všichni se rozcházejí s životní láskou kvůli své životní lásce. Mistrně minimalistická fuga nejvýraznějšího současného švédského dramatika, kde se šest hlasů proplétá v jednoduchém jazyce každodenních dialogů. Scénické čtení je součástí cyklu 8@8, kterém spolupracuje Divadla LETÍ s agenturou DILIA.
Překlad: Martin Severýn
Režie: Zuzana Burianová
Dramaturgie: Marie Špalová
Hrají: Eva Leimbergerová, Lucie Polišenská, Jan Holík, Petr Stach a další

7. 5. 2014, Divadlo Kampa, 17:30 / přednáška
Lars Norén: Od Šeříků po Deníky

Zbyněk Černík, překladatel většiny dosud do češtiny přeložených dramat Larse Noréna, představí kontroverzní postavu ve Švédsku milovaného i nenáviděného autora. Co se stalo po derniéřezájezdového představení, které Norén nazkoušel s vězni? Objevuje se mrtvé dítě v každé autorově hře? A kolik přátel mu zůstalo, když vydal 3 120 stran svých deníků?

7. 5. 2014, Divadlo Kampa, 20:00 / divadlo
Chlad (Kyla)
Parta spolužáků. Tři útočníci, jedna oběť. Jak vzniká dynamika gangu? Jsou neonacistické myšlenky názory, nebo jenom nedostatečná jazyková výbava a neschopnost se vyjadřovat? A co když je v partě švédských rasistů jeden bývalý Jugoslávec? Norénova drsná komorní hra o zrodu násilí, nenávisti a tragicky stupňované hlouposti. Scénické čtení uvádí Divadlo NaHraně.
Režie: Petr Štindl
Hrají: Martin Severýn, Ondřej Novák, Pavel Kryl ad.

 

Místa konání:

České centrum Praha
Rytířská 31, 110 00 Praha 1

Švandovo divadlo
Štefánikova 57, 150 00 Praha 5

Divadlo Kampa
Nosticova 2a, 110 00 Praha 1

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

5.5.2014 18:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala