Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.6.2013 18:00 - 21:30

LIDSKÁ PRÁVA V OFSAJDU

Výstava fotografií, promítání filmu Ukrajinská Chelsea a debata Člověka v tísni s ukrajinskými aktivisty o ztrátě demokratických práv a svobod.

18.00 Prezentace putovní výstavy Lidská práva v ofsajdu, dokumentující porušování lidských práv a úpadek demokratických svobod na Ukrajině 

18.30 Promítání filmu Ukrajinská Chelsea 

20.00 Debata s ukrajinskými aktivisty o současné Ukrajině a jejích problémech

Výstava bude přístupná veřejnosti 19. 6. od 15.00 do 21.00

V posledních letech se na Ukrajině množí případy útoků na novináře či aktivisty, přičemž ,neznámí útočníci´ zůstávají téměř bez výjimky nepotrestáni. „Například v březnu 2012 byl před svým bytem unesen Rostislav Šapošnikov. Dva neznámí muži se jej nejprve snažili udusit ve svém autě, poté jej zbili do bezvědomí v lese za městem. Život mu nejspíše zachránili dva projíždějící cyklisté, jejichž přítomnosti se násilníci zalekli a z místa rychle odjeli,“ říká Jakub Šimák, koordinátor východoevropských projektů Člověka v tísni. Šapošnikov je známým aktivistou populární občanské iniciativy „Dopravní kontrola“, která pomocí videokamer instalovaných ve vozech monitoruje porušování zákonů ze strany ukrajinské dopravní policie. Výstava se podobně snaží zdokumentovat asi desítku nejvážnější případů po...rušování lidských práv, které ovšem představují pouze zlomek jejich skutečného počtu.
 
 
Výstava prostřednictvím skutečných příběhů ukazuje nejzávažnější příklady porušování lidských práv na Ukrajině v posledních několika letech, byla poprvé představena během loňského fotbalového šampionátu EURO 2012. Do Prahy ji přijedou otevřít dva ukrajinští aktivisté z Centra občanských svobod Oleksandra Matvijčuk a Nazarij Bojarskij.
„Ukrajina ztrácí pozici jedné z nejdemokratičtějších zemí bývalého Sovětského svazu. Tento propad je možné zastavit jedině aktivní činností občanské společnosti a za pozornosti mezinárodního společenství“, řekla Oleksandra Matvijčuk, předsedkyně Centra občanských svobod, které spolu s Člověkem v tísni a Českým centrem Praha výstavu organizuje.
 
Ve středu 19. června budou mít zájemci možnost si výstavu prohlédnout v Českém centru Praha (Rytířská 31, Praha 1) již od 15.00. Po prezentaci výstavy, která začíná v 18.00, bude následovat promítání oceňovaného filmu „Ukrajinská Chelsea“ a debata s ukrajinskými aktivisty.

VSTUP JE ZDARMA!!!

Debata bude tlumočena do češtiny.
Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

19.6.2013 18:00 - 21:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala