Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.6.2011 18:30

LITERATURY S DIALOGEM: DAVID JAŘAB A KŘEST KNIHY ČESKÝ DIVADELNÍ KOSTÝM

V červnovém literárním salonu Zdenka Pavelky se setkáme s významným Davidem Jařabem. Součástí večera bude uvedení knihy Český divadelní kostým.

David Jařab se narodil v roce 1971 v Hranicích na Moravě. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění, obor činoherní režie. Jeho prvním stěžejním působištěm byla od roku 1993 scéna brněnského Hadivadla. Přišel do něj jako režisér, ale postupně se podílel na tvorbě divadla také autor a stal se uměleckým šéfem.

Mezi lety 1997 a 2002 působil v Praze jako režisér na volné noze, pedagog, scénárista a překladatel. Od roku 2002 se jako režisér a kmenový autor stal vedle Dušana D. Pařízka určující osobností Pražského komorního divadla v Divadle Komedie. Je autorem více než deseti původních nebo adaptovaných divadelních textů (v sezóně 2009/2010 a 2010/2011 adaptoval např. Lulu Franka Wedekinda a Touhy a výčitky dle Snové novely Arthura Schnitzlera), více než třiceti komponovaných literárně-divadelních večerů a celovečerních inscenací. Věnuje se také výtvarné činnosti a scénografii. Prakticky všechny své texty realizuje sám jako režisér. Mezi jeho nejúspěšnější inscenace posledního období patří především scénická adaptace povídky Josepha Rotha Legenda o svatém Pijanovi (2011), Johannese Urzidila Weissenstein (2009), románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy (2008) či Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha (2007), první dvě inscenace původních divadelních her z pražského triptychu Vodičkova – Lazarská (2005) a Žižkov (2006) nebo inscenace her Rainera Wernera Fassbinedera Hořské slzy Petry von Kantové (2005) a Elfriede Jelinekové Klára S. (2004). Kromě činoherní režie a dramatiky se věnuje také autorskému filmu. V roce 2004 měl premiéru jeho celovečerní snímek Vaterland – Lovecký deník a v listopadu 2010 další celovečerní film Hlava-ruce-srdce. Za film Vaterland – Lovecký deník získal Cenu literárního fondu pro nejlepší film roku 2004 a cenu filmové akademie Český lev za výtvarný počin v českém filmu v roce 2004. Inscenace Vodičkova – Lazarská byla v roce 2008 vybrána na festival Neue Stücke aus Europa ve Wiesbadenu. Souběžně připravoval televizní pořady spjaté s divadlem i s jeho působením v Surrealistické skupině (seriál Večery Analogonu). Od roku 1989 byl členem brněnské skupiny A. I. V., později se stal členem Surrealistické skupiny. Publikuje především v surrealistické revui Analogon.

České centrum Praha pořádá LITERATURU S DIALOGEM od ledna 2011. Jeho dosavadními hosty byli Tomáš Změškal, Kateřina Tučková, Radka Denemarková, Martin Reiner a Petr Hruška.

Zdenko Pavelka je publicista a editor, jenž glosuje současnou literaturu v Salonu Práva. Přispívá do Hostu a Tvaru, na stanici Vltava Českého rozhlasu druhým rokem připravuje v sobotním magazínu výběr z nových knih. Jako editor připravil k vydání monografii Vladislava Merhauta Grafik Vladimír Boudník a jako odpovědný redaktor se podílel na vydání prózy Emila Hakla Pravidla směšného chování, za kterou autor získal Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2010 vyšel v nakladatelství Millennium Publishing jeho knižní rozhovor se spisovatelkou Ivou Pekárkovou Přestřihnout kšandy.

Večer doprovodí harmonikářka Hana Lundiaková.

Hana Lundiaková je autorkou prozaických textů inklinujících k jazykovému experimentu, lyričnosti, k významové nejednoznačnosti a mnohohlasí. V roce 2010 vydala sbírku povídek Vrhnout. Nyní pracuje na románu Mezi melofony a na erotické novele. Věnuje se hudbě, hraje na akordeon, keybords, smyčku. V poslední době se dala na marginální činnosti, jako je tvorba amatérských fotografií, videí a objektů. Hrála na akordeon a heligonku ve skupinách Rudovous, Trenér Norů a Tři sestry, na klávesy v kapele Kašpar von Urbach. Aktuálně pracuje na hudebních projektech New Born Adult a STINKA. Jako STINKA, jejímž těžištěm je písničkářský akordeon, provází i večery LITERATURA S DIALOGEM. 

VSTUP ZDARMA!

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

23.6.2011 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala