Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.2.2011 18:30

LITERATURA S DIALOGEM / KATEŘINA TUČKOVÁ

Hostem únorového literárního salonu Zdenko Pavelky bude Kateřina Tučková.

Kateřina Tučková se narodila v roce 1980 v Brně. Vystudovala dějiny umění a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. V současné době pracuje jako nezávislá kurátorka, zároveň je doktorandkou Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Její specializací je české umění druhé poloviny 20. století, především problematika tvůrčích skupin, v jejímž rámci píše disertační práci o Skupině Radar.

Za knihu Vyhnání Gerty Schnirch získala cenu Magnesia Litera 2010 — Knižní klub Cena čtenářů a nominace na Cenu Jiřího Ortena 2010 a na Cenu Josefa Škvoreckého 2010. Autorka o této knize řekla: „Poválečný odsun Němců z Československa dodnes zůstává živou a stále rozporuplnou událostí. Týká se řady posledních žijících účastníků, jejich potomků i těch, kteří stáli na druhé straně, na straně svědků bouřlivých shromáždění českých Němců toužících vejít Heim ins Reich. Tento příběh se rozpíná mezi nimi, těmi všemi, kteří prošli válkou. Rozpíná se mezi skutečnými historickými událostmi i mezi milníky jednotlivých lidských osudů. Rozpíná se ve skutečných ulicích skutečného města, které se muselo vyrovnat s poválečnou situací. Připomíná jeden z méně známých poválečných excesů, pochod na Pohořelice, který dodnes obestírá mnoho mýtů a polopravd. Smyslem této knihy není je vyvrátit ani zvážit míru provinění, obhajovat ani soudit. Je to příběh jednotlivce, který byl obětí války.“ Více o Kateřině Tučkové ZDE.

Zdenko Pavelka - publicista a editor. Glosuje současnou literaturu v Salonu Práva, přispívá do Hostu a Tvaru, na stanici Vltava Českého rozhlasu druhým rokem připravuje v sobotním magazínu výběr z nových knih. Jako editor připravil k vydání monografii Vladislava Merhauta Grafik Vladimír Boudník a jako odpovědný redaktor se podílel na vydání prózy Emila Hakla Pravidla směšného chování, za kterou autor získal Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2010 vyšel v nakladatelství Millennium Publishing jeho knižní rozhovor se spisovatelkou Ivou Pekárkovou Přestřihnout kšandy.

Večer doprovodí harmonikářka Hana Lundiaková.

Hana Lundiaková je autorkou prozaických textů inklinujících k jazykovému experimentu, lyričnosti, k významové nejednoznačnosti a mnohohlasí. V roce 2010 vydala sbírku povídek Vrhnout. Nyní pracuje na románu Mezi melofony a na erotické novele. Věnuje se hudbě, hraje na akordeon, keybords, smyčku. V poslední době se dala na marginální činnosti, jako je tvorba amatérských fotografií, videí a objektů. Hrála na akordeon a heligonku ve skupinách Rudovous, Trenér Norů a Tři sestry, na klávesy v kapele Kašpar von Urbach. Aktuálně pracuje na hudebních projektech New Born Adult a STINKA. Jako STINKA, jejímž těžištěm je písničkářský akordeon, provází i večery LITERATURA S DIALOGEM.

VSTUP ZDARMA!

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

24.2.2011 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala