Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2011 18:30

LITERATURA S DIALOGEM / MARTIN REINER

V dubnovém literárním salonu Zdenka Pavelky se můžete seznámit s tvorbou Martina Reinera.

MARTIN REINER (dříve také PLUHÁČEK), básník, prozaik a nakladatel, se narodil 1. 8. 1964 v Brně, ale část svého dětství prožil v Janovicích nad Úhlavou. Šest let strávil na vojenských školách a osm měsíců ve vězení. Po návratu byl postupně referentem v taneční škole, prodavačem v antikvariátu, doručovatelem tisku, inspicientem v operetě, po listopadu 1989 spoluzakla­datelem a redaktorem politicko-kulturní revue Proglas, stipendistou ČLF, tiskovým mluvčím na MK ČR, šéfredaktorem nakladatelství Lidová demokracie-Petrov. Od podzimu 1992 do podzimu 2005 majitelem nakladatelství Petrov. Poté spisovatel na volné noze.

Vydal básnické sbírky Relata refero (1991), Poslední rok (1995), Decimy (1997), Tání chůze (1998), Staré a jiné časy (2002), Pohled z kavárny v Bath (2007), novelu Lázně (1998), výbor fejetonů Plachý milionář přichází (2008) a román Lucka, Maceška a já (2009). Byl zařazen do několika antologií české poezie. V edici Backwoods Broadsides Chaplet Series (Ellsworth, USA) vyšel výbor textů ze sbírky Staré a jiné časy pod názvem Where is the urn? (2005) a v edici Art Bureau (San Francisco, USA) výbor textů ze sbírky Pohled z kavárny v Bath pod názvem No Through Road (2007).

Více o Martinovi Reinerovi naleznete ZDE.

Zdenko Pavelka - publicista a editor. Glosuje současnou literaturu v Salonu Práva, přispívá do Hostu a Tvaru, na stanici Vltava Českého rozhlasu druhým rokem připravuje v sobotním magazínu výběr z nových knih. Jako editor připravil k vydání monografii Vladislava Merhauta Grafik Vladimír Boudník a jako odpovědný redaktor se podílel na vydání prózy Emila Hakla Pravidla směšného chování, za kterou autor získal Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2010 vyšel v nakladatelství Millennium Publishing jeho knižní rozhovor se spisovatelkou Ivou Pekárkovou Přestřihnout kšandy.

Večer doprovodí harmonikářka Hana Lundiaková.

Hana Lundiaková je autorkou prozaických textů inklinujících k jazykovému experimentu, lyričnosti, k významové nejednoznačnosti a mnohohlasí. V roce 2010 vydala sbírku povídek Vrhnout. Nyní pracuje na románu Mezi melofony a na erotické novele. Věnuje se hudbě, hraje na akordeon, keybords, smyčku. V poslední době se dala na marginální činnosti, jako je tvorba amatérských fotografií, videí a objektů. Hrála na akordeon a heligonku ve skupinách Rudovous, Trenér Norů a Tři sestry, na klávesy v kapele Kašpar von Urbach. Aktuálně pracuje na hudebních projektech New Born Adult a STINKA. Jako STINKA, jejímž těžištěm je písničkářský akordeon, provází i večery LITERATURA S DIALOGEM.

VSTUP ZDARMA!

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

14.4.2011 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala