Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2013 - 24.5.2013

MICHAEL KRATOCHVÍL / PORTRÉT

České centrum Praha představilo ve svých spodních prostorách soubor černobílých portrétních fotografií Michaela Kratochvíla.

Výstava je reprezentativním výběrem portrétů, které Michael nafotil v průběhu posledních šesti let pro časopisy ČiliChili, Bizzone a Review připravované v jeho domovském vydavatelství Boomerang Publishing.

Kratochvílovy fotografie nejsou popisnými portréty slavných nebo mediálně známých osobností, ale spíše spontánním a subjektivním pohledem autora na momentální situaci a atmosféru. Na černobílých obrazech často dominují grafické až ornamentální prvky, které vznikly spojením šedých tónů, odrazů přirozeného a umělého světla nebo struktury materiálu. Portrétovaná osobnost se tak stává zdánlivě nepodstatnou součástí obrazu nořícího se do světla a stínů. Jak sám autor přiznává, černobílá fotografie je pro něj především osvobozením od chaosu barev a s tím spojené mechaniky fotoaparátu.

 Michael Kratochvíl (nar. 1967) prožil několik let v zahraničí jako asistent ve fotoateliéru Ivana Němce nebo na cestách se svým slavným otcem Antonínem Kratochvílem. Po návratu do České republiky se zabývá zejména reklamní, portrétní a reportážní fotografií.

Kurátor: Dana Zikmundová

 

Připraveno ve spolupráci s BOOMERANG PUBLISHING

 

„Černobílá fotografie pro mě znamená svobodu“

Výstava je reprezentativním výběrem snímků, které Michael Kratochvíl nafotil v průběhu posledních šesti let pro časopisy ČiliChili, Bizzone a Review připravované v jeho domovském vydavatelství Boomerang Publishing. Kratochvílovy fotografie nejsou popisnými portréty slavných nebo mediálně známých osobností, ale spíše spontánním pohledem autora na momentální situaci a atmosféru. Michaelovi je v zásadě jedno, jestli fotí světoznámého dirigenta Ignata Solženicyna nebo   říčanského hrobníka Davida Stejskala. Na černobílých obrazech často dominují grafické až ornamentální prvky, které vznikly spojením šedých tónů, odrazů přirozeného a umělého světla nebo struktury materiálu. Portrétovaná osobnost se tak stává zdánlivě nepodstatnou součástí obrazu nořícího se do světla a stínů. Jak sám autor přiznává, černobílá fotografie je pro něj především osvobozením od chaosu barev a s tím spojené mechaniky fotoaparátu.

 Kratochvíl se nenechává svázat pravidly, spíše si svobodně hraje se světlem a stíny, netlačí své modely do křečovité stylizace a pokouší se zachytit především aktuální náladu a neopakovatelnou atmosféru okamžiku. Není pro něj vlastně až tak důležité zachytit věrný obraz podoby portrétovaného, mnohem více pomocí svého fotoaparátu usiluje o zaznamenání nebo ještě spíše o znovuvytvoření vlastního pocitu z portrétované osoby. Právě proto je i pro jeho portrétní tvorbu typický pohyb a rychlý záběr v situaci, kterou není možné naplánovat. Do jisté míry se tak ve vystavovaných portrétech odráží také autorovy zkušenosti z reportážní fotografie, které získal, když se svým otcem Antonínem Kratochvílem cestoval po světě jako asistent a spolupracoval tak na rodících se reportážích z válečných konfliktů či humanitárních katastrof.

 

Michael Kratochvíl (nar. 1967)

prožil několik let v zahraničí jako asistent ve fotoateliéru Ivana Němce nebo na cestách se svým slavným otcem Antonínem Kratochvílem. Po návratu do České republiky se zabývá zejména reklamní, portrétní a reportážní fotografií. Má ateliér v pražském Karlíně.

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 26.4.2013
Do: 24.5.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala