Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.11.2015 18:30

MRAZIVÉ DĚJINY

Komponovaný večer o finském historickém románu. Připraveno ve spolupráci se Skandinávským domem a Finským velvyslanectvím.

Hlavním tématem kampaně #ReadNordic na listopad 2015 je literární klasika a historické romány. Skandinávský dům, Finské velvyslanectví v Praze, České centrum a vydavatelství OneHotBook srdečně zvou na komponovaný večer Mrazivé dějiny, který bude věnován finskému historickému románu – jak klasickému, tak i modernímu. Tento žánr, který byl ve Finsku vždy populární, zažívá i v současnosti další zlaté období.

Překladatelka, spisovatelka a nakladatelka Markéta Hejkalová se v úvodní přednášce zaměří na vysoce aktuální téma islámu, konkrétně na jeho pojetí v románech nejslavnějšího finského autora Miky Waltariho. Na přednášku naváže beseda s překladateli Vladimírem Piskořem (L. Landerová: Rozkaz, A. Sahlberg: Styk) a Jitkou Hanušovou (K. Kettu: Porodní bába), kterou povede finštinářka Lenka Fárová. Beseda se zaměří na kritické okamžiky finských dějin a jejich literární zpracování v současných historických románech.

Večer zpříjmení finské občerstvení, ukázky z nejnovějších audioknih a filmových adaptací.

 

PROGRAM:

18:30 Waltari a islám (přednáška Markéty Hejkalové)

19:30 Kritické okamžiky finských dějin a současný historický román (beseda s překladateli)

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

10.11.2015 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala