Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.12.2011 - 31.12.2011

OTTO WICHTERLE / VĚDEC A VYNÁLEZCE

První ze zastávek nového výstavního projektu Českých center a Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, který představuje život a dílo jednoho z našich nejvýznamnějších vědců.

V roce 2012 poputuje upravená verze výstavy po síti Českých center v zahraničí. Foto: ÚMCH AV ČR

Jen málokterý český vědec se těší takovému uznání a popularitě, doma i v zahraničí, jako právě prof. Otto Wichterle, který je znám především díky svému vynálezu kontaktních čoček. Jeho neobyčejný příběh a neuvěřitelný přinos vědě je velkou inspirací a je stálým předmětem zaslouženého obdivu.

V letošním roce si připomínáme 50. výročí jeho vynálezu měkkých hydrofilních kontaktních čoček a zároveň rok 2013 bude rokem nedožitých stých narozenin pana profesora. Česká centra tedy využila těchto dvou významných výročí a rozhodla se uspořádat spolu s Ústavem makromolekulární chemie Akademií věd ČR výstavu věnovanou právě Otto Wichterlemu, jeho životu, životnímu dílu a jeho významu nejen pro svět vědy, ale i každodenní praktický život.

Otto Wichterle, český chemik a vynálezce, se narodil v roce 1913 v Prostějově a zemřel roku 1998 ve Stražisku. Byl profesorem Vysoké školy chemicko- technologické v Praze a předsedou ČSAV v letech 1989-92. Byl zakladatelem a do roku 1970 ředitelem Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály. V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první „čočkostroj“ sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů.

Příběh profesora Wichterleho není jen příběh o houževnatosti vědce, ale i příběhem boje s lidskou hloupostí, nepoddajnosti agresivním ideologiím a o schopnosti udržet si skromnou důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nebo pozice na společenském žebříčku – byly výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled nesmírné trpělivosti.

VYNÁLEZCI A VYNÁLEZY / Pokud vás výstava inspirovala a chtěli byste se seznámit s dalšími pestrými osudy více než 20 osobností, které po sobě zanechaly nesmazatelná díla světového či evropského významu v mnoha oborech lidské činnosti – např. v technice, lékařství, zemědělství, biologii, chemii, ale i v humanitních vědách, zveme vás na výstavu VYNÁLEZCI A VYNÁLEZY v Národním muzeu. Více informací naleznete ZDE

 

DOPROVODNÝ PROGRAM:

1. 12. 2011, 18:00 / SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ VÝSTAVY
7. 12. 2011, 13:00 – 18:00 / MĚŘENÍ ZRAKU A DOPORUČENÍ VHODNÉ KOREKCE (ALCON)

12. 12. 2011, 10:00 – 15:00 / KREATIVNÍ HRY SE STAVEBNICÍ MERKUR

 


15. 12. 2011, 18:00 / PROMÍTÁNÍ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ O OTTOVI WICHTERLEM


Partneři výstavy: Ústav makromolekulární chemie AV ČRČeská kontaktologická společnostNárodní technické muzeumMasarykův ústav a archiv AV ČRÚstav pro soudobé dějiny AV ČRCzechTourismCooper VisionAlcon, MedicemBausch+LombWichterle a VacíkWikovMRUFaboryWichterlovo gymnáziumČeská tisková kancelář


       

 


Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 2.12.2011
Do: 31.12.2011

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala