Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.9.2015 17:30

POTKÁVAČKA V PONOŽKÁCH OD BABIČKY

Neformální setkání s hvězdami ReFestivalu, mladými umělci, kteří ve své tvorbě tematizují stáří, ale také se samotnými seniory - klienty centra Elpida.

Letošní ReFestival zahajujeme již třetím mezigeneračním sympóziem uměleckých projektů a představením životních příběhů seniorů. Na neformálním setkání v Českém centru se vám představí nejen hvězdy ReFestivalu, ale také mladí umělci, kteří ve své tvorbě tematizují stáří, paměť a mezigenerační vztahy, ale také sami senioři, klienti centra Elpida, s poutavým životním příběhem.

Pásmo desetiminutových autorských prezentací umělců z různých oborů seznámí veřejnost s aktuálními formami a různými aspekty tvorby na pomezí umění, sociologie a sociálních projektů. Problematika seniorů, stáří a stárnutí populace neleží ve středu zájmu současného kulturního provozu ani umělců, kteří mnohem raději podrobují uměleckému zkoumání gender, politiku, intimitu nebo samotné médium tvorby. Jak ale ukazuje již třetí ročník tohoto sympozia, projekty, které zpracovávají fenomény spojené se stářím, přesto vznikají a stojí za pozornost.  Hosty budou například:  Dominik Lang, který představí projekt Spící město, mezigenerační dialog realizovaný prostřednictvím soch jeho otce. Fotograf Martin Plitz představující Ženy z titulní strany starších ročníků časopisu Vlasta v současnosti.  Fotograf Tomáš Trojan odhalující všední problémy soužití manželů, o kterých se příliš nemluví. Kurátorka Anna Vartecká představí projekt výstavy Tektonika paměti a Veronika Švábová inscenaci Mraky, sérii obrazů, které žijí v naší paměti díky našim předkům. Kurátorem večera je fotograf Jan Bartoš, vedoucí centra Elpida.

Své životní příběhy představí účastníci kurzu Storytellingu Barbory Schneiderové, který probíhá v Centru Elpida. Regenerační a mezigenerační vyprávění, čtení a improvizování vás zavede doprostřed osobních příběhů několika vypravěčů, u kterých nikdy nevíte, jestli si zrovna vymýšlí, nebo vzpomínají.

Mezigenerační ReFestival Old’s Cool je velkolepou oslavou Mezinárodního dne seniorů. Pořádá ho o.p.s. Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také nastartovat zdravý mezigenerační dialog a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří. ReFestival tradičně představuje mezigenerační projekty, inspirativní seniory, legendy, kapacity, vzory i velké životní příběhy. Buďte zvědaví, nebudete brzo staří.

Více informací o festivalu najdete zde.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

23.9.2015 17:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala