Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2012 18:30

NOVÉ SVĚTY NOVÝCH OBRAZŮ / POZNÁMKY K SOUČASNÉMU RUSKÉMU UMĚNÍ / PŘEDNÁŠKA

Autor nedávno vydané knihy Souostroví Rusko – Ikony postsovětské kultury Tomáš Glanc v naší galerii představí jevy a tendence příznačné pro nynější situaci v ruské kultuře.

Ve své přednášce se zaměří především na výtvarné umění, součástí prezentace bude i představení knihy Souostroví Rusko – Ikony, která vyšla v nakladatelství Revolver Revue.

Přednáška je součástí doprovodného programu k výstavě MIMO ŠKOLY / ZA ŠKOLOU / SOUČASNÉ RUSKÉ UMĚNÍ, která představuje tvorbu pěti významných ruských umělců — Vladislava Jefimova, Kirilla Alexandrova, Vladimira Kuprjanova, Nikity Alexejeva a Viktora Alimpijeva. Kurátorem výstavy je ředitel Státního centra současného umění v Rusku (GCSI) Leonid Bažanov, výkonným kurátorem jeho zástupce Vitalij Pacjukov. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Českým centrem Moskva, je v galerii Českého centra Praha k vidění do 28. dubna.

V knize Souostroví Rusko ukazuje Tomáš Glanc prostřednictvím sedmnácti monografických portrétů přibližujících vybrané ikony postsovětské kultury, co podstatného se děje v současné ruské kultuře. Jeho eseje jsou provázeny rozhovory s těmito výraznými osobnostmi různých uměleckých oborů – literatury, výtvarného umění, fotografie, architektury, filmu i divadla – a rámovány obsažnou „situační zprávou“, která mapuje klíčové body v ruském umění a kultuře po pádu totalitního režimu. V jednom svazku se tu navzájem doplňují či provokativně konfrontují velmi odlišná pojetí tvorby, ve svém celku se kniha dotýká témat přesahujících ruské geografické a jazykové teritorium – je příspěvkem k reflexi umění, kultury a jejich provozu v dnešním, nejen postkomunistickém světě. Více o knize naleznete ZDE.

Tomáš Glanc vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy univerzity, od konce 80. let se zabývá ruskou kulturou a kulturní teorií, zejména současnou literaturou a výtvarným uměním, estetikou avantgardy, literární vědou a sémiotikou. Absolvoval doktorandské studium na univerzitě v Kostnici, byl stipendistou Fulbright Commission v USA a Alexander von Humboldt Stiftung v Německu.V letech 2005–2007 působil jako ředitel Českého centra v Moskvě a poté jako vědecký pracovník na univerzitě v Brémách. Od roku 2010 je hostujícím profesorem na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Přednáší také na univerzitě v Basileji. Vydal řadu knih, publikoval desítky článků a překladů v odborných i populárních časopisech.

Foto Tomáše Glance: Akademia, ilustrační foto: Revolver Revue

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

26.4.2012 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala