Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2014 18:00

PROJEKCE FILMŮ / DRAČÍ SETBA A VĚŽ SMRTI

Projekce filmů režisérky Kristiny Vlachové, která letos převzala cenu Ministerstva kultury ČR za svoji celoživotní tvorbu, se koná u příležitosti oslav výročí 17. listopadu 1989.

Časosběrný dokument Dračí setba, který režisérka Kristina Vlachová natáčela přes 13 let. Velitel bývalého komunistického lágru, jenž dříve krutě mučil politické vězně, odsouzen nebyl, zato bývalí bachaři hovoří na kameru bez skrupulí. U uranových dolů Příbram je slavnostně otevřen skanzen totality. Pravicoví politici píší antikomunistické petice - a preference KSČM rostou.... Časosběrný dokument mapující období transformace byl natočen i z grantu Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Snímek Věž smrti Kristiny Vlachové je návratem k ráně čtyřicátých a padesátých let. Smrt Jana Masaryka, poprava generála Heliodora Píky, justiční vražda Milady Horákové předznamenaly období totalitního teroru. Tisíce vězňů beze jména vykonávalo v té době trest v nelidských podmínkách uranových dolů na Jáchymovsku. Jen stěží lze dnes vejít do světa lágrů, tragédií, neštěstí a smrtí lidí semletých důmyslným vražedným soustrojím - sice importovaným, ale vybrušovaným samotnými Čechy. Temným místem byl i lágr L, kterému vězni přezdívali likvidační. Tady dodnes stojí Věž smrti (linka konečné úpravy uranové rudy), místo stovek pracovních úrazů, nejednou s následkem smrti. Právě zde si svůj trest odpykával také vojenský zběh, který se pokusil nelegálně překročit hranice a dostal za to 14 let nepodmíněně, dělník Jaroslav Lukeš. V pracovním lágru se pokusil o útěk, byl zastaven palbou, ale výstřel do hlavy ze vzdálenosti čtyřiceti centimetrů zázrakem přežil. Po listopadovém převratu zažaloval politický vězeň bachaře, který tímto výkonem služební povinnosti porušil i tehdy platné zákony. První část dokumentu uvádí diváky do reality padesátých let. Mozaika vzpomínek je pak podložím Lukešova případu a jeho soudního procesu s bachařem Vlačihou (přezdívka Hezoun). Soudům trvalo posuzování celé kauzy skoro deset let, nakonec byl celý případ promlčen. "Podle mne je důležité zachytit svědectví. S tím, jak umírají přímí účastníci, se vytrácí povědomí, že k nějakým zločinům došlo. A tak se pomalu ta historie umazává, až se vymaže úplně." Kristina Vlachová

 Kristina Vlachová, nar. 1943, občanským jménem Jana Slánská, absolventka ČVUT (katedra Radio, film, televize) a FAMU (v l. 1967-1971 žačka doc. Milana Kundery,  katedra Dramaturgie a scénáristiky hraného filmu). Později spolupracovnice Věry Chytilové  (autorka námětu a spoluautorka scénáře celovečerního hraného filmu Hra o jablko). V období  Anticharty se  s Chytilovou názorově rozešla. Za normalizace zaměstnána v nakladatelství Orbis a Panorama (v redakci omalovánek a vystřihovánek, kde dávala práci tzv. „zakázaným autorům“, především na cizí jména). Když podepsala Petici za propuštění politických vězňů a poté odmítla podepsat Antichartu, následoval odchod z nakladatelství do několika podřadných povolání. Po pádu komunismu "morálně rehabilitována za křivdy spáchané komunistickým režimem". V r. 1990 vyhrála konkurz na místo dramaturgyně  Filmového studia Barrandov.  Členka Rady Českého rozhlasu, nezávislá investigativní novinářka, spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa (Hlasy a ohlasy), režisérka a scénáristka investigativní publicistiky (Nadoraz, Klekánice, Intolerance?, Tady a teď) a analytických dokumentů veřejnoprávní České televize (Jáchymovská stigmata, Řekl jsi ďáblovi NE?, Zpráva o Králi Šumavy - nejen Josefu Hasilovi, Začít spolu,Věž smrti, Kauza Uherské Hradiště, Dračí setba, Poselství Jana Palacha). Šestkrát oceněna TRILOBITEM  FITESU. Některé z filmů lze objednat v programu „Jeden svět na školách“. Ocenění za dokument: KAGOSHIMA 1992 , Cena producenta MONTENEGRO 2010 a j. V r. 2004 - 2006 producentka, scénáristka a režisérka Ústavu pamäti národa v Bratislavě (Cesty nádeje, Jáchymovské peklo). Cena„samozvanců“Andreje |STANKOVIČE 2004. IGRIC Slovak Republik 2007.FEMINA GRANDE 2009. Cena Jana BENEŠE 2011. ZLATÁ LÍPA  2011. CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR  ZA PŘÍNOS  V OBLASTI  KINEMATOGRAFIE  A  AUDIOVIZE ( za filmové a televizní dokumenty, jež významně přispěly k vyrovnávání se s nacistickou a komunistickou minulostí českého a slovenského národa) 2014.

Ilustrační foto: Česká televize


Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

17.11.2014 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala